Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Тернопільський обласний лабораторний центр

Діагностика вірусного гепатиту В в умовах вірусологічної лабораторії ДУ «ТОЛЦ ДСЕСУ»

Вірусний гепатит В належить до інфекцій, що є надзвичайно серйозною медичною та соціальною небезпекою. Близько 10% дорослих та 90% дітей, які перенесли інфекцію, стають носіями вірусу гепатиту В з подальшою хронізацією паталогічного процесу та розвитком цирозу, раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми).
Вірус гепатиту В визнано Всесвітньою Організацією охорони здоров’я, як основний етіологічний агент первинного раку печінки, що складає біля 80% первинних ракових захворювань печінки. Кожного року у світі від гострого вірусного гепатиту В та його наслідків помирає від 1,5 до 2 млн. осіб, а за останні 15 – 20 років від вірусного гепатиту В померло більше людей, ніж від бойових дій за час другої світової війни.
Інфікуюча доза вірусного гепатиту В міститься в 0,00004-0,000001 мл крові. Передача вірусу відбувається через кров: при внутрішньовенному введенні наркотиків, через наколювання, косметичні процедури, прямі статеві контакти, від матері до дитини під час пологів, при проведенні інвазивних маніпуляцій з діагностичною та лікувальною метою, при побутових контактах через рани та мікротравми при користуванні спільними приладами для гоління, зубними щітками, рушниками, тощо. Період від зараження до прояву первинних симптомів в середньому складає від 45 до 180 днів.
Діагностика вірусного гепатиту В ґрунтується на епідеміологічних, клінічних і лабораторних даних. Для етіологічного розшифрування гепатиту необхідно виявити маркери його вірусу в сироватці крові або в біоптаті печінки. За допомогою імуноферментного методу, що відзначається високою чутливістю і специфічністю, можна виявити антигени збудника та антитіла до нього, зокрема HBsAg, HBeAg, HBcAg, антиHBc. Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) дає змогу виявити наявність ДНК чи РНК вірусів гепатитів у крові, що свідчить про їх реплікацію печінки хворого.
За даними науковців, у 15 % хворих на гепатит В, в яких не було серологічних маркерів вірусних гепатитів, за допомогою ПЛР вдалось виявити генетичний матеріал НВV, тому для нас важливо було вивчити дану методику і почати проводити дані дослідження на власній базі. За останній місяць працівниками вірусологічної лабораторії обстежено 7 осіб, у 5 випадках виявлено ДНК НВV.