Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Тернопільський обласний лабораторний центр

Що варто знати про туберкульоз.

Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається специфічними збудниками (мікобактеріями) і характеризується переважним ураженням легень та інших органів. 
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я мікобактеріями туберкульозу на Землі інфіковано 2 млрд. осіб – 1/3 всього населення планети. Щорічно на туберкульоз хворіє 8 мільйонів людей, а помирає 3 млн. (5 тис. осіб щодня). На даний час, за критеріями ВООЗ, Україна відноситься до країн з високим рівнем захворюваності – понад 30 випадків на 100 тис. населення.
Зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхами. Вхідними воротами інфекції є дихальні шляхи, травний канал, шкіра, слизова оболонка миг¬даликів тощо. 
Найчастіше мікобактерії проникають в організм людини через дихальні шляхи, тобто аерогенно (80-90%). Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, під час розмови. За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 мільйонів бактерій, одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб. 
Збудник туберкульозу є аеробом, але за несприятливих умов може існувати й без кисню. Оптимальна температура для його існування 37 °С. Особливо добре зберігається у висох¬лому харкотинні. У сирих і темних приміщеннях може зберігатись місяцями, іноді навіть роками. Під дією сонячного проміння гине протягом короткого часу, чут¬ливий до високої температури і дезінфікуючих розчинів. 
Основними симптомами захворювання є: покашлювання, що триває більше 3-4 тижнів; незначне підвищення температури тіла (37,2°С) у вечірні години; поганий апетит, постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; зниження працездатності; нервова вразливість; підвищена пітливість, особливо вночі; утруднене дихання; біль в грудях; кровохаркання.
Інфікування людини мікобактеріями не означає захворювання на туберкульоз, в деяких країнах інфікованими є 80% населення і у більшості випадків хвороба ніколи не проявляється. Якщо імунна система людини не в змозі зупинити інфекцію, то приблизно у десятої частини заражених людей інфекція прогресує і розвивається захворювання. 
Деякі стани сприяють підвищенню ризику розвитку туберкульозу: постійний контакт з хворим на туберкульоз; ВІЛ-інфікування та захворювання на СНІД; алкоголізм, паління, вживання наркотичних речовин; послаблення імунітету. Підвищений ризик захворювання на туберкульоз у дітей, оскільки їх імунна система не сформована, літніх людей через послаблення їхньої імунної системи.
Профілактика туберкульозу за допомогою вакцинації є основним методом боротьби з цим небезпечним захворюванням. Головна мета – попередження захворювання і запобігання його поширення у дітей. Імунізація, як метод специфічної профілактики серед дитячого населення, забезпечує у 80% випадків стійкий імунітет (захист від розвитку усіх форм туберкульозу). На сьогоднішній час для щеплення використовується вакцина БЦЖ.
В грудні 2015 року в Тернопільській області зареєстрований випадок туберкульозу органів дихання у дитини віком 1 рік, яка не була щеплена проти туберкульозу.
Вакцинація є обов’язковою у 64 країнах світу. В Україні, з огляду на високу поширеність туберкульозу, неможливо відмовитись від імунізації, оскілки доведено, що щеплення захищає від найбільш небезпечних форм захворювання (міліарний туберкульоз, туберкульозний менінгіт). 
Краще остерігатись туберкульозу, а ніж його лікувати. Чим раніше виявлене захворювання, тим ефективніше його лікування.
Для того, щоб не захворіти на туберкульоз, потрібно дотримуватись простих правил:
- батькам не відмовлятись від проведення новонародженим дітям щеплення проти
туберкульозу (вакцина БЦЖ) в пологових стаціонарах, від обстеження на туберкульоз шляхом проведення щорічної туберкулінодіагностики (проб Манту) у віці від 4 до 14 років;
- проходити планове флюорографічне обстеження в лікувально – профілактичних закладах: щорічно (для обов’язкових контингентів та осіб з груп ризику) або 1 раз у 2 роки (для решти населення);
- уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми;
- регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні;
- турбуватись про своє здоров’я: правильно харчуватись, регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків.