Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 05.01.2016 року

За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 05.01.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:

За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
- Борщівський район: (2 взірці), с.Кудринці, с.Кривчі, індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
За бактеріологічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
- Кременецький район: сільський водогін, с.Лідихів (1 взірець) – вогнище ГКІ, виділено загальні колі-форми, цитробактер.
- м.Шумськ: індивідуальна криниця (1 взірець) – вогнище ГЕК, виділено загальні колі-форми, ентеробактер.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 5 січня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 31 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 2 випадки;
- вітряна віспа – 23 випадків;
- педикульоз – 1 випадок;
- покуси тваринами – 4 випадки;
- короста – 1 випадок.
Короста – це інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербіжем, розчухуванням на шкірі, папульозними висипаннями. Внаслідок розчухувань шкіри можуть виникати гнійничкові хвороби — стрептококове та змішане імпетиго, ектима, фолікуліти, фурункули, іноді з явищем екзематизації, дерматити тощо.
Щороку у світі реєструють до 300 млн. випадків корости.
Збудник корости — кліщ (Sarcoptes scabiei), який паразитує у верхніх шарах шкіри, носієм є тільки людина. Життєвий цикл складається з двох періодів: від яйця до личинки та від личинки до молодого кліща. За межами організму людини коростяний кліщ живе 3-5 діб. Кліщ гине за температури вище 50 °C, тому кип'ятіння білизни чи прасування її гарячою праскою вбиває його. Кліщі та їхні личинки практично відразу гинуть за температури нижче нуля.
Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний механізм передачі — контактний. Шлях поширення хвороби — побутовий. Це може відбутися у разі безпосереднього контакту з хворою людиною (сон в одному ліжку, статеві контакти тощо) або через речі, якими користувався хворий (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші тощо). Трапляються нечисленні випадки зараження коростою в лазнях, душових, готелях, поїздах, на пляжах.
Чинники, що сприяють поширенню корости: перебування дітей у колективах (дошкільні дитячі заклади, інтернати, школи), міграція населення (туризм, сезонні роботи, відрядження), нехтування правилами особистої гігієни, несвоєчасне звертання за медичною допомогою, нераціональне самолікування, діагностичні помилки лікарів, відсутність огляду і лікування контактних.
Профілактичні заходи:
- проводити одноразове лікування контактним особам, не уражених коростою;
- у дитячих закладах проводити огляд шкірних покривів серед дітей та персоналу на наявність корости;
- здійснювати диспансерний нагляд за особами, що перехворіли на коросту, з повторним оглядом через 3-4 тижні;
- кип'ятити білизну, прасувати гарячою праскою;
- проводити повну дезінфекційну обробку речей;
- проводити роз’яснювальну роботу серед населення.