Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 08.02.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 08.02.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Теребовлянський район:
- с.Кровінка, індивідуальна криниця (1 взірець) - невідповідність за вмістом нітратів.
Борщівський район:
- с.Сков’ятин (1 взірець), с.Вільховець (1 взірець), с.Залісся, індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
Гусятинський район:
- с. Яблунів, індивідуальні криниці (7 взірців) – невідповідність за вмістом нітратів.
Бучацький район:
- с. Бариш, індивідуальна криниця (1 взірець) – невідповідність за вмістом нітратів.


За бактеріологічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Бучацький район:
- с.Біла, індивідуальна криниця (1 взірець) – виділено загальні колі-форми.
Шумський район:
- с.Бичківці, індивідуальні криниці (4 взірці) – виділено загальні колі-форми.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 8 лютого 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 27 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 4 випадки;
- вітряна віспа – 12 випадків;
- короста – 2 випадки;
- ГЗЗ – 1 випадок;
- кашлюк – 1 випадок;
- покуси тваринами – 2 випадки;
- туберкульоз – 5 випадків.

За результатами щоденного моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ на 5-му тижні епідситуація залишається складною: інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ склав 75,7 випадків на 10 тисяч населення, відмічалося зниження захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем на 32% (8077 вип. проти 11875 вип.), ріст до епідемічного порогу – в 1,6 рази. Питома вага дітей склала 42,3% від усіх захворілих (3417 осіб), дітей шкільного віку – 49,2% (1680 осіб) від усіх дітей.
Показник захворюваності перевищив епідпоріг на 16-ти адміністративних територіях.
В області 43 лабораторно підтверджених випадки грипу, із них 37 – грип А Н1 пандемічний, в т.ч. у 2-х померлих з діагнозом позалікарняна двобічна пневмонія.
Епідситуація із захворюваності на грип та ГРВІ в області залишається неблагополучною.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (паличка Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.
Джерелом інфекції є хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові), повітряно-пиловим (засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі), рідше харчовим (при споживанні заражених м’ясо-молочних продуктів) шляхом. Також інфікування може відбуватися при безпосередньому контакті з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).
У третини хворих на туберкульоз відзначаються тільки симптоми функціонального характеру – швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження працездатності, слабкість. Ці люди тривалий час вважають себе здоровими, за медичною допомогою не звертаються і становлять небезпеку для оточуючих.
У 10 – 15% хворих на початковій стадії туберкульоз нічим не проявляється і є випадковою знахідкою при профілактичному флюорографічному обстеженні.
Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІЛ/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.
З метою раннього виявлення туберкульозу передбачено проведення профілактичних флюорографічних оглядів серед дорослого населення і підлітків та масової туберкулінодіагностики - серед дітей.
Кожна доросла особа, згідно з діючими нормативно-правовими документами, повинна проходити флюорографічне обстеження грудної клітки 1 раз в 2 роки.
Щорічному флюорографічному обстеженню підлягають особи, що відносяться до декретованого контингенту, зайняті на виробництві з шкідливими умовами праці, мають супутні захворювання: цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та 12-палої кишки, хронічні запальні процеси бронхів і легень, ВІЛ-інфіковані та ін.
Проба Манту з 2 ТО проводиться дітям віком від 4 до 14 років щорічно, незалежно від попереднього результату.
Специфічна профілактика туберкульозу полягає у проведенні планового щеплення вакциною БЦЖ. Згідно з діючим Календарем профілактичних щеплень, вакцинації підлягають усі новонароджені (при відсутності протипоказань) на 3-5 добу життя під час перебування в пологовому стаціонарі. Ревакцинації проти туберкульозу підлягають діти у віці 7 років з негативним результатом проби Манту.
Вакцинація проти туберкульозу є обов’язковою у 64 державах світу.
Пам’ятайте, що туберкульоз краще попередити, ніж лікувати!