Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 09.02.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 09.02.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Гусятинський район:
- Хоростківський водозабір: артсвердловини №1, №3 (2 взірці) – невідповідність за загальною жорсткістю.
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Теребовлянський район:
- с.Тютьків, індивідуальні криниці (9 взірців) - невідповідність за вмістом нітратів.
Борщівський район:
- смт.Скала-Подільська (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
Бучацький район:
- с. Бариш, індивідуальні криниці (2 взірці) – невідповідність за вмістом нітратів.
Чортківський район:
- с. Білобожниця, індивідуальні криниці (5 взірців) – невідповідність за вмістом нітратів.


За бактеріологічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
- с.Базар, індивідуальна криниця (1 взірець) – виділено загальні колі-форми.

За інструментальними показниками:
Заліщицький район:
- смт.Товстеньке, РКЛ гінекологічний відділ (оглядова, маніпуляційна) – невідповідність за параметрами мікроклімату.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 9 лютого 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 40 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 4 випадки;
- ентеровірусна інфекція – 1 випадок;
- вірусний гепатит – 2 випадки;
- вірусний гепатит А – 1 випадок;
- вітряна віспа – 21 випадок;
- ГЗЗ – 1 випадок;
- покуси тваринами – 3 випадки;
- туберкульоз – 4 випадки;
- аскаридоз – 1 випадок;
- мікроспорія – 1 випадок;
- короста – 1 випадок.

За результатами щоденного моніторингу за 08.02.16р. захворіло 1328 осіб, з них дітей – 737, в т. ч. дітей шкільного віку – 293. Госпіталізовано за день 73 осіб, в т.ч. дітей – 34.
Показник захворюваності перевищив епідпоріг на 12-ти адміністративних територіях.
В області 43 лабораторно підтверджених випадки грипу, із них 37 – грип А Н1 пандемічний, в т.ч. у 2-х померлих з діагнозом позалікарняна двобічна пневмонія.
Епідситуація із захворюваності на грип та ГРВІ в області є нестійкою.

Короста – це інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербінням шкіри.
Збудник корости — кліщ, який паразитує у верхніх шарах шкіри, носієм є тільки людина. Життєвий цикл складається з двох періодів — від яйця до личинки і від личинки до молодого кліща. Ходи в роговому шарі шкіри хворого на коросту прокладають запліднені самки і личинки — німфи. Личинки виходять із ходів і занурюються у вічка волосяних фолікулів та під лусочки рогового шару епідермісу. Період розвитку кліща від личинки до дорослої особини відповідає появі на шкірі хворого дрібних фолікулярних папул (вузликів), поодиноких везикул, ледве помітних ходів. У день запліднена самка перебуває в ходах у спокої, а ввечері, переважно між 18 і 21-ю годинами, прогризає нові ходи. Таким чином, посилення сверблячки ввечері і вночі пояснюється добовим біоритмом життєдіяльності коростяного кліща.
За межами організму людини коростяний кліщ живе 3-5 діб, цим пояснюється рідкість непрямого способу зараження. Кліщ гине за температури вище 50 °C, тому кип'ятіння білизни чи прасування її гарячою праскою вбиває його. Кліщі та їхні личинки практично відразу гинуть за температури нижче нуля, це можна використати в зимовий період для дезінфекції матраців, виставивши їх на мороз.
Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний шлях поширення хвороби — контактно-побутовий. Це може відбутися у разі безпосереднього контакту з хворою людиною (сон в одному ліжку, статеві контакти тощо) або через речі, якими користувався хворий (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші тощо). Трапляються випадки зараження коростою в лазнях, душових, готелях, поїздах, на пляжах.
Зараження відбувається переважно у разі перенесення запліднених самок на шкіру здорової людини. При цьому інкубаційний період хвороби практично відсутній, оскільки паразити негайно починають прогризати ходи в роговому шарі епідермісу, що супроводжується сверблячкою. Заразитися можна також личинками, тоді клінічна симптоматика розвивається приблизно через 2 тижні.
Чинники, що сприяють поширенню корости: перебування дітей у колективах (дошкільні дитячі заклади, інтернати, школи), міграція населення (туризм, сезонні роботи, відрядження), нехтування правилами особистої гігієни, несвоєчасне звернення за медичною допомогою, нераціональне самолікування, відсутність огляду і лікування контактних осіб тощо.