Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 19.02.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 19.02.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Буряківка, с.Рожанівка, с.Шутроминці, с.Солоне (2 взірці), с. Нагіряни, с.Іване-Золоте, с.Дзвиняч, с.Торське, індивідуальні криниці - невідповідність за вмістом нітратів.
Бучацький район:
- с. Зубрець (2 взірці), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Підволочиський район:
- с. Мислова (1 взірець), с. Колодіївка (2 взірці), с.Хмелиськ (1 взірець), водопроводи – виявлено загальні колі-форми, E.coli.
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Лановецький район:
- с. Оришківці (1 взірець), с.Ванжулів (6 взірців), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми.
Чортківський район:
- с.Мазурівка (1 взірець), індивідуальна криниця – виявлено загальні колі-форми.
Гусятинський район:
- с.Сухостав (2 взірці), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми, ентеробактер.
Підволочиський район:
- с.Панасівка (2 взірці), с.Мислова (1 взірець), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми, E.coli.

За інструментальними показниками:
Чортківський район:
- с.Ягільниця, ЗОШ – невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря).

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 19 лютого 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 23 випадків інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 2 випадки;
- інфекційний мононуклеоз – 2 випадки;
- туберкульоз – 3 випадки;
- хронічний вірусний гепатит С – 1 випадок;
- вірусний гепатит А – 2 випадки;
- вітряна віспа – 13 випадків.

За результатами щоденного моніторингу за 18.02.16р. захворіло 692 осіб, з них дітей – 368, в т. ч. дітей шкільного віку – 220. Госпіталізовано за день 58 осіб, в т.ч. дітей – 42.
В області 88 лабораторно підтверджених випадки грипу, із них 81 – грип А Н1 пандемічний, в т.ч. у 6-ти померлих з діагнозом позалікарняна двобічна пневмонія.
Епідситуація із захворюваності на грип та ГРВІ в області залишається нестійкою.

Вітряна́ ві́спа - вірусне захворювання, яке характеризується загальною інтоксикацією, поліморфною екзантемою з переважанням везикул.
Механізм передачі інфекції - повітряно-крапельний. Вітрянкою можна заразитися через слизову оболонку очей або за допомогою попадання інфекції у верхні дихальні шляхи. Найчастіше вітрянка передається від дитини до дитини в дитсадках і освітніх установах (школах, гімназіях). Заразним є хворий за 2-3 дні до початку висипу та до 5 дня після появи останнього висипання. Інкубаційний період при вітряній віспі триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів. Збудником захворювання є вірус, що належить до сімейства герпесів, тому, як і всі інші віруси герпесу, після хвороби зберігається в організмі все життя, викликаючи в дорослому віці оперізуючий лишай. Після захворювання формується пожиттєвий імунітет, повторні випадки вітрянки вкрай рідкісні та потребують пильної уваги з боку медиків.
Найбільша активність захворювання в епідеміологічному плані в осінньо-зимовий період, ріст захворюваності відмічається кожні 4-6 років. Найчастіше хворіють діти у віці 5-9 років, новонароджені на 2-3 місяці життя хворіють рідко, що пов'язано з наявністю у них материнських антитіл.
Початкові ознаки захворювання схожі на застуду – гарячка, зниження апетиту, іноді – болі в горлі. При підйомі температури з’являється висип: спочатку у вигляді дрібних округлих червонуватих плям (до 1 см), потім вони плавно піднімаються над поверхнею шкіри, перетворюючись на горбики, тоді – в сверблячі міхурці з прозорою рідиною. Згодом міхурці підсихають, вкриваючись кірочками, які безслідно відпадають впродовж 1-2 тижнів. Проте, якщо міхурці нагноїлися чи дитина їх розчухала, після загоєння міхурців формуються рубчики, що створює косметичні дефекти шкіри. Висипання можуть бути і на слизових оболонках рота та статевих органів, що супроводжується виразним свербіжем та неспокоєм.
Для полегшення самопочуття хворої дитини слід дотримуватись наступних рекомендацій.
- Коротко підстригати дитині нігті, щоб вона не розчухувала і не здирала кірки, оскільки можна занести інфекцію.
- Купати дитину при нормальній температурі тіла та хорошому самопочутті, з дитячим милом без застосування мочалок або губок, щоб не здерти кірочки.
- При задовільному самопочутті рекомендуються прогулянки на свіжому повітрі, проте, осторонь від інших дітей, щоб не поширювати інфекцію.
- Щоденно здійснювати заміну натільної та постільної білизни.
- Здійснювати часте провітрювання і вологе прибирання приміщення, де перебуває хворий.
Щеплення проти вітряної віспи внесені до календаря профілактичних щеплень як рекомендовані за станом здоров’я особам підвищеного медичного ризику. Щеплення проводяться дітям старше 12 місяців життя до 12 років одноразово. При щепленні осіб віком 13 років і старше – двохразово з 4-тижневим інтервалом. Проте, в області жодна дитина від даної інфекції не щеплювалась.