Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 01.03.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 01.03.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Устячко (3 взірці), вода водогінна - невідповідність за вмістом нітратів.
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с.Дзвинячка (1 взірець), с.Іванків (1 взірець), с.Залуччя (1 взірець), с.Мушкатівка (1 взірець), с.Устя (1 взірець), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Устячко (2 взірці), вода водогінна – виявлено загальні колі-форми.
Теребовлянський район:
- с.Кровінка (1 взірець), вода водопровідна, ЗОШ – виявлено загальні колі-форми.
м. Тернопіль:
- вода питна централізована після фільтрації з класичної гімназії (повторно,1 взірець) – виявлено загальні колі-форми.

Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Підволочиський район:
- с. Лисиченці (2 взірці), с. Гнилички (2 взірці), с.Сухівці (1 взірець), с.Нове (1 взірець), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми.
Бучацький район:
- с. Цвітова (1 взірець), індивідуальна криниця – виявлено загальні колі-форми.

Харчові продукти:
- м.Заліщики (навчально-виховний заклад): невідповідність І-ІІІстрав за енергетичною цінністю, співвідношення білків, жирів, вуглеводів відповідно добовим меню-розкладкам.
- Підгаєцький район: ЗОШ с.Сільце – невідповідність ІІІстрави за енергетичною цінністю.

За інструментальними показниками:
Теребовлянський район:
- с.В.Глибочок (бібліотека читальний зал) – невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря, відносна вологість).
м.Тернопіль:
- ДНЗ – невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря, відносна вологість).


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 01 березня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 31 випадок інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 3 випадки;
- кашлюк – 1 випадок;
- вітряна віспа – 13 випадків;
- укус кліщем – 1 випадок;
- покуси тваринами – 8 випадків;
- туберкульоз – 1 випадок;
- скарлатина – 1 випадок;
- хронічний ВГ «С»;
- хвороба Лайма – 1 випадок;
- ентеровірусна інфекція – 1 випадок.

Ентеровірусні інфекціі – це множинна група гострих інфекційних захворювань, які можуть вражати дітей та дорослих при зараженні вірусами з сімейства пікорнавірусів, роду Enterovirus, зокрема Коксакі А і В, ЕСНО.
Підступність збудників ентеровірусної інфекції у тому, що вони можуть викликати різні форми клінічних проявів, від легкого нездужання до серйозного ураження центральної нервової системи.
Для даного захворювання характерні лихоманка та поліморфізм симптомів і тому існують наступні клінічні форми: катаральна, гастроентеритична, ентеровірусної лихоманки, ентеровірусної екзантеми, герпангіни, серозного менінгіту, міокардиту, кон’юнктивіту та ін. Умовно їх поділяють на потенційно важкі та менш небезпечні.
Джерелом інфекції є хворі люди та вірусоносії. Величезна кількість вірусів міститься у випорожненнях та дещо менше - у носоглотковому секреті. Виділення збудників відбувається ще в інкубаційному періоді та триває впродовж кількох місяців після інфікування.
Тривале здорове носійство створює більшу епідеміологічну небезпеку, порівняно з хворими, яких вдається виявити та ізолювати.
Основний механізм передачі – фекально - оральний. Також у перші дні захворювання (коли є катаральні явища і пов'язані з ними кашель й чхання) може реалізовуватися повітряно-крапельний механізм передачі.
Шляхи передачі – водний, харчовий, контактно-побутовий. Якщо вагітна жінка заражена ентеровірусною інфекцією, можливий і вертикальний шлях передачі збудника дитині.
Для ентеровірусної інфекції характерна літньо-осіння сезонність. Сприйнятливість дуже висока. Імунітет після перенесеного захворювання досить тривалий (до декількох років). Трапляються як спорадичні випадки, так і групові захворювання. Найчастіше хворіють діти віком від 3 до 10 років.
Хворі особи підлягають ізоляції. За контактними особами спостерігають 2 тижні. Можна здійснювати ендоназальну інстиляцію (крапельне оприскування) лейкоцитарного інтерферону контактним дітям та дорослим. В осередку інфекції проводять дезінфекційні заходи.
Профілактика ентеровірусних інфекцій зводиться до проведення загальносанітарних заходів. Рекомендоване провітрювання та дезінфекція приміщень, дотримання правил видалення та знезараження нечистот, забезпечення населення безпечними в епідеміологічному плані продуктами.
Специфічних засобів профілактики не розроблено.