Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 02.03.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 02.03.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Шутроминці (3 взірці), вода водогінна - невідповідність за вмістом нітратів.
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с.Садки (3 взірці), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Устечко (2 взірці), с.Садки (1 взірець), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми.
Гусятинський район:
- с.Крогулець (2 взірці), с.Васильківці (3 взірці), індивідуальні криниці – виявлено цитробактер, ентеробактер.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 2 березня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 34 випадки інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 4 випадки;
- ентеровірусна інфекція – 1 випадок;
- покуси тваринами – 8 випадків;
- інфекційний мононуклеоз – 1 випадок;
- вітряна віспа – 10 випадків;
- кашлюк – 3 випадки;
- вірусний гепатит В – 1 випадок;
- вірусний гепатит А – 1 випадок;
- педикульоз – 1 випадок;
- мікроспорія – 2 випадки;
- аскаридоз – 1 випадок;
- короста - 1 випадок.

Короста – це інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербінням шкіри.
Збудник корости — кліщ, який паразитує у верхніх шарах шкіри, носієм є тільки людина. Життєвий цикл складається з двох періодів — від яйця до личинки і від личинки до молодого кліща. Ходи в роговому шарі шкіри хворого на коросту прокладають запліднені самки і личинки — німфи. Личинки виходять із ходів і занурюються у вічка волосяних фолікулів та під лусочки рогового шару епідермісу. Період розвитку кліща від личинки до дорослої особини відповідає появі на шкірі хворого дрібних фолікулярних папул (вузликів), поодиноких везикул, ледве помітних ходів. У день запліднена самка перебуває в ходах у спокої, а ввечері, переважно між 18 і 21-ю годинами, прогризає нові ходи. Таким чином, посилення сверблячки ввечері і вночі пояснюється добовим біоритмом життєдіяльності коростяного кліща.
За межами організму людини коростяний кліщ живе 3-5 діб, цим пояснюється рідкість непрямого способу зараження. Кліщ гине при температурі вище 50 °C, тому кип'ятіння білизни чи прасування її гарячою праскою вбиває його. Кліщі та їхні личинки практично відразу гинуть за температури нижче нуля, це можна використати в зимовий період для дезінфекції матраців, виставивши їх на мороз.
Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний шлях поширення хвороби — контактно-побутовий. Це може відбутися у разі безпосереднього контакту з хворою людиною (сон в одному ліжку, статеві контакти тощо) або через речі, якими користувався хворий (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші тощо). Трапляються випадки зараження коростою в лазнях, душових, готелях, поїздах, на пляжах.
Зараження відбувається переважно у разі перенесення запліднених самок на шкіру здорової людини. При цьому інкубаційний період хвороби практично відсутній, оскільки паразити негайно починають прогризати ходи в роговому шарі епідермісу, що супроводжується сверблячкою. Заразитися можна також личинками, тоді клінічна симптоматика розвивається приблизно через 2 тижні.
Чинники, що сприяють поширенню корости: перебування дітей у колективах (дошкільні дитячі заклади, інтернати, школи), міграція населення (туризм, сезонні роботи, відрядження), нехтування правилами особистої гігієни, несвоєчасне звернення за медичною допомогою, нераціональне самолікування, відсутність огляду і лікування контактних осіб тощо.