Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 09.03.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 09.03.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:

Борщівський район:
- с. Шершенівка (1 взірець), індивідуальна криниця - невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю;
Бучацький район:
- с.Переволока (1 взірець), індивідуальна криниця - невідповідність за вмістом нітратів.
Чортківський район:
- с. Косів (2 взірці), індивідуальні криниці - невідповідність за вмістом нітратів;

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
- с. Біла (3 взірці), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми, цитробактер.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 9 березня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 36 випадків інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіт – 9 випадків;
- туберкульоз – 2 випадки;
- вітряна віспа –9 випадків;
- епідпаротит – 1 випадок;
- покуси тваринами – 7 випадків;
- токсокароз – 1 випадок;
- лямбліоз - 1 випадок;
- аскаридоз – 1 випадок;
- короста - 1 випадок;
- мікроспорія – 1 випадок;
- вірусний гепатит А – 1 випадок;
- підозра на ГВП – 1 випадок;
- ентеробіоз – 1 випадок.

За підсумками 9-го тижня інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ складає 32,2 випадки на 10 тисяч населення при епідпороговому значенні 52,5 випадки на 10 тисяч населення – 61,3% до епідпорогу, відмічається зниження захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем на 10,8% (3438 вип. проти 3847 вип.). Питома вага дітей склала 56,2% від усіх захворілих (1933 осіб), дітей шкільного віку – 53,6% (1037 осіб) від усіх захворілих дітей. За звітний тиждень госпіталізовано 279 осіб, із них 187 (67%) становили діти до 18 років.
В області 95 лабораторно підтверджених випадки грипу, із них 88 – грип А Н1 пандемічний, в т.ч. у 8-ми померлих з діагнозом пневмонія.
За результатами щоденного моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ епідситуація в області стабільна. Показники захворюваності відповідають середньорічному рівню для відповідної пори року.
Ентеробіоз — контагіозний антропонозний гельмінтоз з пероральним механізмом передачі, спричинений гостриками, з переважною локалізацією гельмінтів у нижньому відділі кишечника і проявляється періанальним свербінням, кишковими і нервовими розладами.
Збудник ентеробіозу - гострик (Enterobius vermicularis), молочно-білий веретеноподібний гельмінт довжиною 3-12 мм, що має присмоктувальний апарат, який забезпечує фіксацію дорослих гельмінтів до стінки кишечника. Дорослі гельмінти населяють нижній відділ тонкої кишки і проксимальний відділ товстої. Як правило, паразитують тільки самиці. Харчуються гельмінти вмістом кишок. Чисельність паразитуючих у кишечнику особин від декількох десятків до сотень й тисяч. Інтенсивні інвазії пов'язані з повторними самозараженнями.
Джерело інвазії — хвора людина. Інвазовані люди є безпосередньо небезпечними для оточуючих.
Механізм зараження — фекально-оральний, провідний шлях передачі — контактно—побутовий, основним фактором є руки, забруднені яйцями гельмінтів, а також контаміновані предмети побуту (дверні ручки, поверхня меблів, кухонний посуд, вікон та підвіконь, посуд, іграшки, дитячі горщики тощо), рідше — контаміновані харчові продукти. Можливе зараження дітей в плавальних басейнах. Не виключається можливість інфікування при вдиханні яєць з пилом. Яйця, відкладені самками гостриків, дозрівають через 4-6 годин і стають інвазійними. Вони потрапляють на натільну і постільну білизну, накопичуються під нігтями при розчухах і, при недотриманні гігієнічних правил, забруднюють навколишні предмети. Яйця гостриків відносно стійкі у зовнішньому середовищі та зберігають інвазійність до 2-4 тижнів. Зараження людини ентеробіозом відбувається при проковтуванні зрілих яєць гостриків, у яких містяться рухливі личинки.
Сприйнятливість дуже висока. Загальна тривалість життя гостриків з моменту зараження до виходу зрілих самиць для яйцекладки становить 1—2 місяці, однак внаслідок частої реінвазії ентеробіоз може тривати багато років. Імунітет не прояснений, однак у дорослих інвазія нерідко перебігає легше, ніж у дітей.
Проковтнуті зрілі яйця досягають тонкого кишечника, де личинки звільняються від оболонок. Після міграції в сліпу кишку личинки через 2-3 тижні дозрівають та починають новий цикл відкладання яєць. Виповзання гостриків відбувається частіше вночі, при засинанні та під час сну.
Профілактика
Необхідною умовою успішного лікування хворого на ентеробіоз є одночасне проведення поряд з терапевтичними заходами всього комплексу профілактичних заходів, що попереджають повторне зараження. Це, перш за все, суворе дотримання особистого гігієнічного режиму не тільки хворим, але і всіма контактними в осередку. З огляду на високу контагіозність інвазії обстеженню на ентеробіоз підлягають усі контактні. Усі виявлені інвазовані в осередку мають пройти одночасну дегельмінтизацію.
До основних рекомендацій щодо санітарно—гігієнічного режиму в сімейних осередках ентеробіозу належать такі:
- дотримуватись чистоти рук і нігтів, мити руки з милом перед вживанням їжі та після відвідування туалету, боротись зі шкідливою звичкою гризти нігті, брати пальці в рот;
- щоденно обмивати тіло, купатись під душем, особливо вранці після сну;
- проводити щоденну зміну постільної білизни і її прасування гарячою праскою.

Профілактика полягає в проведенні санітарно-освітньої роботи, прищеплюванні навичок особистої гігієни з дитячого віку, забезпеченні чистоти житла, службових приміщень, особливо дитячих закладів, обробленні дитячих горшків окропом, систематичному проведенні вологого прибирання приміщень.