Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 18.03.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 18.03.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Бучацький район:
- с.Зелена (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів
Борщівський район:
- с. Залуччя (1 взірець), с. Бабинці, смт. Скала-Подільська, індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
м.Чортків водопровід «Нова насосна» (1 взірець), водопровід «Білокамяна» (1 взірець) – виділено загальні колі-форми, цитробактер.

За інструмкетальними показниками:
Атмосферне повітря:
- м.Чортків (4 зразки), транспортні розвязки та автовокзал – перевищення вмісту пилу.
Мікроклімат:
- м.Тернопіль: занижений рівень освітлення в приміщеннях ДНЗ.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 18 березня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 40 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 9 випадків;
- вірусний гепатит? – 1 випадок;
- хронічний вірусний гепатит В – 1 випадок;
- туберкульоз – 3 випадки;
- покуси тваринами – 6 випадків;
- короста – 1 випадок;
- вітряна віспа – 14 випадків;
- скарлатина – 1 випадок;
- аскаридоз – 4 випадки.

Аскаридоз – поширене захворювання з групи гельмінтозів (заражена кожна четверта людина не земній кулі). Аскариди відносяться до геогельмінтів, тобто в циклі їх розвитку обов’язковим етапом є перебування у зовнішньому середовищі. Лише пройшовши етап розвитку в землі, за умови достатньої вологості, доступу кисню, оптимальної температури близько 24° С, в яйці формується личинка. А через 10-12 днів личинка линяє і перетворюється в інвазивну форму, яка при помірній температурі живе близько 6 місяців.
Людина – кінцевий господар аскариди. Заражається при ковтанні зрілого яйця, що містить личинку, переважно разом із забрудненими овочами, ягодами, фруктами, а також від домашніх тварин.
Через кілька годин після потрапляння зрілого яйця аскариди в організм, в тонкому кишечнику утворюються личинки, які активно проникають через оболонку кишечника в кров. З потоком крові личинки потрапляють в печінку і легені, звідти в бронхи, трахею, а потім, при відкашлюванні, з мокротою в глотку, і, нарешті, в шлунково-кишковий тракт. Весь період міграції личинок триває близько двох тижнів. Кінцевим пунктом аскарид є тонкий кишечник, де вони розвиваються в дорослих особин. Прикріплюючись до стінки кишечника головним кінцем, на якому є ротовий отвір, гельмінт всмоктує поживні речовини. Існування і розвиток аскарид в кишечнику триває близько 1 року, після чого вони гинуть.
Аскаридоз проявляється загальною інтоксикацією організму та ураженням травної, нервової систем (порушення апетиту, нудота, головний біль тощо).
У профілактиці аскаридозу велике значення має санітарний благоустрій населених місць. В першу чергу, потрібно стежити, щоб ґрунт присадибних ділянок та дворів, а також дитячі майданчики та пісочниці не забруднювались фекаліями людей і тварин. Крім того, яйця аскарид дуже чутливі до прямих ультрафіолетових променів – сонце для них шкідливе. Тому пісок у дитячих пісочницях слід щодня рихлити, переміщаючи нижні шари вгору, під прямі ультрафіолетові промені. Не менш ефективно допомагають боротися з подібними паразитами речовини, що виділяються корінням деяких рослин, наприклад, календули, гороху, вівса, люпину, тому доцільно знайти їм місце на присадибній ділянці. Місця загального користування, куди собаки і коти мають доступ, повинні бути огороджені від дитячих майданчиків.
Зелень, овочі, ягоди та фрукти, які вживаються в їжу сирими, необхідно ретельно мити в проточній воді. Слід наполегливо привчати дітей з раннього віку мити руки перед їдою, після відвідування туалету та контактування з собакою чи котом. Потрібно також боротися зі шкідливою звичкою дітей брати пальці в рот.