Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 28.03.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 28.03.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна:централізовані джерела водопостачання:
Бучацький район:
- с. Бариш (1 взірець), відомчий водопровід – невідповідність за загальною окиснюваністю.

Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- м. Борщів (5 взірців), криниці загального користування, с.Кривче (2 взірці), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.

Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Козівський район:
- смт.Козова (2 взірці), шахтні криниці – виділено E.coli.

Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- м.Борщів (2 взірці), криниці загального користування – виділено загальні колі-форми.
Гусятинський район:
- с.Личківці (2 взірці), індивідуальні криниці – виділено цитробактер.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 28 березня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 37 випадків інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 5 випадків;
- покуси тваринами – 8 випадків;
- аскаридоз – 2 випадки;
- вітряна віспа – 18 випадків;
- менінгококова інфекція – 1 випадок;
- інфекційний мононуклеоз – 1 випадок;
- туберкульоз – 2 випадки.


За підсумками 12-го тижня (з 21.03. по 27.03.2016р.) інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ складає 28,3 випадки на 10 тисяч населення при епідпороговому значенні 48,9 випадків на 10 тисяч населення – 57,9% до епідпорогу, відмічається ріст захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем на 0,4% (3016 вип. проти 3004 вип.). Питома вага дітей склала 59,6% від усіх захворілих (1797 осіб), дітей шкільного віку – 50,6% (909 осіб) від усіх захворілих дітей. За звітний тиждень госпіталізовано 225 осіб, із них 156 (69,3%) становили діти до 18 років.
В області 99 лабораторно підтверджених випадки грипу, із них 91 – грип А Н1 пандемічний, в т.ч. у 9-ти померлих з діагнозом пневмонія.
За результатами щоденного моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ епідситуація в області стабільна. Показники захворюваності відповідають середньорічному рівню для відповідної пори року.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (паличка Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків – легені.
Джерелом інфекції є хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові), повітряно-пиловим (засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі), рідше харчовим (при споживанні заражених м’ясо-молочних продуктів) шляхом. Також інфікування може відбуватися при безпосередньому контакті з хворим (під час поцілунків) чи опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).
У третини хворих на туберкульоз відзначаються тільки симптоми функціонального характеру – швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження працездатності, слабкість. Ці люди тривалий час вважають себе здоровими, за медичною допомогою не звертаються і становлять небезпеку для оточуючих.
У 10 – 15% хворих на початковій стадії туберкульоз нічим не проявляється і є випадковою знахідкою при профілактичному флюорографічному обстеженні.
Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІД/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.
Для раннього виявлення туберкульозу передбачено проведення профілактичних флюорографічних оглядів дорослого населення (1 раз в 2 роки), декретованого контингенту і підлітків - 1 раз в рік, та масової щорічної туберкулінодіагностики - серед дітей (від 4 до 14 років).
Специфічна профілактика туберкульозу полягає у проведенні планового щеплення вакциною БЦЖ (на 3-5 добу життя та в 7 років).
Пам’ятайте, якщо Вас більше 2 тижнів турбує загальна слабкість, кашель, біль у грудях, утруднене дихання, підвищена температура тіла, пітливість, особливо вночі, кровохаркання, наявне зниження апетиту та безпричинна втрата ваги, негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи дільничного терапевта для обстеження та диференціації захворювання, оскільки комплекс цих симптомів характерний для туберкульозу.