Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 01.04.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 01.04.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Заліщицький район:
- с. Кулаківці (2 взірці), с. Летяче (1 взірець), с. Торське (1 взірець), с.Колодрібка (1 взірець), с.Синьків (10 взірців), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна:децентралізовані джерела водопостачання:
Бучацький район:
- с. Підлісся (1 взірець), індивідуальна криниця – виявлено загальні колі-форми.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 1 квітня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 34 випадки інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 3 випадки;
- вірусний гепатит? – 1 випадок;
- хронічний вірусний гепатит С – 1 випадок;
- вітряна віспа – 13 випадків;
- туберкульоз – 4 випадки;
- короста – 1 випадок;
- аскаридоз – 1 випадок;
- лямбліоз – 1 випадок;
- покуси тваринами – 7 випадків;
- укуси кліщами – 2 випадки.

Основні заходи, спрямовані на зниження ризику присмоктування кліща при відвідуванні лісів, парків, заміських масивів, садових ділянок, тощо, включають використання репелентів, носіння одягу, що максимально закриває поверхню тіла, часті огляди тіла й одягу для своєчасного виявлення кліщів.
Якщо неприємність все ж таки трапилась – кліща потрібно негайно видалити, звернувшись до травмпункту чи територіального лікувально-профілактичного закладу. При відсутності такої можливості дану процедуру проводять самостійно: повільно видаляють кліща разом з хоботком, розхитуючи його з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
Після видалення кліща місце присмоктування слід змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою.
В жодному випадку не можна викидати видалених кліщів, адже після кровосмоктання самка може дати покоління (до 2000 екземплярів) на тій території, де її викинули.
Якщо тіло кліща неушкоджене, цілісне – він підлягає лабораторному дослідженню на інфікованість бореліями.
Екстрена профілактика полягає у превентивному лікуванні антибіотиками осіб, які зазнали укусу кліща, у випадку виявлення в ньому борелій при проведенні лабораторних досліджень або при підозрі на бореліоз, якщо кліщ не досліджувався.
Неспецифічна профілактика, спрямована на винищення кліщів-переносників у природних біотопах. Рекомендоване використання акарицидних препаратів у період активності кліщів в місцях скупчення великої кількості людей - в оздоровчих закладах, парках, скверах, заміських та дачних селищах, ігрових майданчиках із зоною озеленення.
Природні осередки Лайм-бореліозу є в усіх районах Тернопільської області та у м.Тернополі, щорічно з’являються нові ензоотичні території.
Основним переносником збудників хвороби Лайма є європейський лісовий кліщ - Ixodes ricinus.
В області протягом останніх років вихід іксодових кліщів із зимової діапаузи приходиться на більш ранні терміни, а сезон активності триває аж до третьої декади листопада, що зумовлює збільшення чисельності кліщів та, як наслідок, велику кількість нападів на людей.
З кожним роком збільшується кількість звернень за медичною допомогою з приводу укусів кліщами та відповідно зростає захворюваність на хворобу Лайма серед населення області.
Будьте пильними та обережними! Пам’ятайте, що лабораторія особливо небезпечних інфекцій «ДУ ТОЛЦ ДСЕСУ» - єдиний заклад в області, що проводить індикацію збудника Лайм-бореліозу в іксодових кліщах.