Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 06.04.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 06.04.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с. Озеряни (1 взірець), с. Слобідка-Мушкатівка (1 взірець), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів.
Чортківський район:
- с. Джурин (4 взірці), с. Сл.Джуринська (2 взірці), індивідуальн криниці – невідповідність за вмістом нітратів.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 6 квітня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 51 випадок інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 8 випадків;
- вірусний гепатит нез’ясованої етіології – 1 випадок;
- хронічний вірусний гепатит С – 4 випадки;
- туберкульоз – 2 випадки;
- вітряна віспа – 21 випадок;
- краснуха – 1 випадок;
- інфекційний мононуклеоз – 1 випадок;
- скарлатина – 3 випадки;
- гнійно-запальне захворювання – 1 випадок;
- мікроспорія – 1 випадок;
- укуси кліщами – 3 випадки;
- покуси тваринами – 5 випадків.

Чим небезпечні домашні улюбленці?
Організм людини для збудників бактеріальної й вірусної природи тварин є неспецифічним хазяїном - біологічним тупиком. Однак, можливість зараження людини від домашніх тварин визначається: видом тварини, наявністю у неї інфекційної хвороби, умовами утримання та часом, протягом якого тварина живе поряд. Необхідно також, враховувати періодичність огляду тварини ветеринаром і проведення планових профілактичних щеплень (від сказу, лептоспірозу й т.п.).
Найчастіше джерелами збудника інфекційних захворювань служать собаки та коти.
Найбільш небезпечними захворюваннями, які можуть розвиватися у людини є сказ, лептоспіроз, токсоплазмоз, ехінококоз та інші гельмінтози. Без медичної допомоги ні в одному з цих випадків не обійтися.

Сказ (гідрофобія) - невиліковне інфекційне захворювання тварин і людей, яке перебігає з тяжким ураженням центральної нервової системи і має летальний наслідок.
Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки.
Єдиний механізм передачі сказу – контактно - раневий. Він реалізовується через покус або потрапляння слини хворої тварини на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки. Можлива передача вірусу через предмети, забруднені слиною хворих тварин.
Тварин за ступенем зменшення небезпеки покусів можна розташувати в наступному порядку: вовк - лисиця - кіт - собака - велика рогата худоба.
Захворювання розвивається не у всіх осіб, вкушених скаженою твариною. Розвиток гідрофобії залежить від локалізації та розмірів рани. При покусах обличчя сказ виникає у 90 % осіб, кисті - у 63 %, проксимальних відділів кінцівок- у 23 %.
Лептоспіроз - це зооантропонозне інфекційне захворювання, яке проявляється ознаками загальної інтоксикації, гарячкою, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом.
Резервуаром збудника лептоспірозу є різні дикі гризуни (сірі та чорні пацюки, полівки, водяні щури, домові миші, ондатри), свійські (свині, собаки, рідше - ВРХ) й промислові (нутрії, песці) тварини, які виділяють лептоспіри у довкілля з сечею.
Основний механізм передачі – фекально-оральний, який реалізовується переважно водним шляхом (пиття води з малих водойм, заковтування її під час купання). Можливе зараження при вживанні продуктів, забруднених виділеннями гризунів (переважно овочів і фруктів, зрідка - молока чи м’яса). Трапляється й контактне зараження при догляді за хворими тваринами, їх забої, у разі укусу інфікованими гризунами чи іншому пошкодженні шкіри.
Основними переносниками токсоплазмозу є представники сімейства котячих, які отримують збудників зазвичай від гризунів. Зараження здійснюється при недотриманні правил особистої гігієни, догляді за хворою кішкою, вживанні немитих овочів та ін. Особливо небезпечний токсоплазмоз для вагітних — можливе інфікування плоду. В залежності від терміну зараження (1-3-й триместр вагітності) частота вродженого токсоплазмозу коливається від 17% до 62%.
Ехінококоз і альвеококоз спричиняється дрібними стьожковими гельмінтами, що складаються з 3-4 члеників. Зрілі членики містять онкосфери, які інвазують тварин, а також людей. Онкосфери досить стійкі у довкіллі, можуть перезимовувати і зберігають життєздатність до 1 року. Кінцевим хазяїном ехінококів є собаки, кішки та інші хижі ссавці. Інфікування відбувається під час контакту з тваринами (найчастіше собаками), які інвазовані ехінококами. Чинником передачі є руки, що забруднені онкосферами.
Потрібно пам’ятати – тварина, якою б милою не виглядала, завжди залишається твариною і від неї може прийти небезпека.
Не провокуйте тварину своєю поведінкою: не турбуйте під час їжі, не тягніть тварину за вуха або за хвіст, беріть тварину на руки повільно, без ривків, щоб не злякати.
Завівши домашнього улюбленця, спочатку переконайтеся, що він абсолютно здоровий. Вимагайте у господарів і продавців ветеринарний паспорт, або самі покажіть тварину ветеринарові. Ніколи не беріть тварину в дім, якщо вам здається, що вона хвора.
Собакам і кішкам потрібно вчасно робити профілактичні щеплення, навіть якщо тварина не виходить на вулицю. Не годуйте тварин сирим м’ясом. Воно нерідко буває інфіковане. Якщо ви гуляєте з твариною, стежте, щоб вона не підбирала їжу на вулиці.
Після кожного фізичного контакту з тваринами необхідно мити руки. Прибирання квартири проводьте обов’язково із застосуванням дезінфікуючих засобів, одягаючи при цьому захисні рукавички.