Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 21.04.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 21.04.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.

За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
-м. Чортків (3 взірці), водопровід – невідповідність за органолептикою.

Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с. Худіївці (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.
- м. Борщів (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
Монастириський район:
-с. Вістря (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Бучацький район:
- с. Ліщанці (2 взірці), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми.
Кременецький район:
- с. Сапанів (4 взірці), індивідуальні криниці – виділено загальні колі-форми.


За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 21 квітня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 52 випадки інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 5 випадків;
- покуси тваринами – 7 випадків;
- укуси кліщами – 9 випадків;
- туберкульоз – 2 випадки;
- ентеробіоз – 1 випадок;
- вітряна віспа – 25 випадків;
- інфекційний мононуклеоз – 1 випадок
- хвороба Лайма – 1 випадок;
- трихофітія – 1 випадок.

Трихофітія - грибкове захворювання, яке характеризується ураженням волосяної частини голови, гладкої поверхні шкіри, нігтьових фаланг і супроводжується свербінням, випадінням волосся, утворенням на шкірі обмежених круглих плям.
Збудники трихофітії надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі. В заражених приміщеннях, предметах догляду за тваринами, кормах залишаються життєздатними 4-8 років, у зараженому волоссі і лусочках шкіри зберігаються протягом 7 років. Грибки гинуть при кип’ятінні через 2 хв., а під дією сухої пари при 110°С через 1 годину. При використанні дезинфікуючих речовин спори грибків руйнуються через 10-30 хв.
Трихофітія передається як від хворих людей, так і від хворих тварини (при догляді за домашніми тваринами, через шерсть та лусочки, які тварини залишають на сіні). Від людини до людини передача збудника відбувається при безпосередньому контакті і через особисті речі (головні убори, постільну білизну, гребінці, ножиці, рушники). Спори грибів можуть передаватися через перукарські інструменти, якщо ті не продезинфіковані, вірогідні випадки зараження в навчальних закладах - дитячих садках і школах. Тому діти значно частіше страждають від трихофітії.
Існує ще й внутрішньосімейне зараження. Якщо хворіє один член сім'ї, хвороба поширюється й на інших.
В залежності від типу збудника і характеру ураження розрізняють трихофітію волосяної частини голови, гладкої шкіри та нігтів.
Трихофітія волосяної частини голови зустрічається значно частіше у дітей, рідко - у грудних дітей і у дорослих. Симптоми: білясті вогнища неправильних контурів, без чітких меж, діаметром 1-2 сантиметри. Плями не зливаються між собою, знаходяться ізольовано, у подальшому утворюються лусочки, які відстають від шкіри, під ними шкіра голови запалена. Волосся стає тьмяним і ламким, може різним чином деформуватися. Волосся в зоні осередку рідшає за рахунок обламування, яке відбувається на відстані 2-3 сантиметрів від поверхні шкіри.
Трихофітія гладкої шкіри розвивається, в більшості випадків, на обличчі, шиї, передпліччях, але може знаходитися і на інших частинах тіла. Вона може поєднуватися з трихофитією волосяної частини голови або існувати самостійно. Ознаки захворювання: круглі плями на шкірі, покриті лусками або бульбашками, спочатку запалені, червонуваті. Свербіння чи больових відчуттів немає або вони виражені слабо. З часом, центральна частина плями починає виглядати майже здоровою, ураження зберігається у формі «кільця».
Трихофітія нігтів починається із вільного краю нігтьової пластинки, а через декілька місяців поширюється на весь ніготь. Він при цьому потовщується, стає крихким, набуває грязно-сірого кольору.
Діагноз трихофітія виставляється на основі характерних клінічних ознак та мікроскопії ураженого волосся й лусочок, відібраних з країв ураженої ділянки, яка не піддавалась лікуванню, а також культуральний метод для визначення роду і виду грибка.
Профілактичні заходи:
- дотримуватись ветеринарно-санітарних правил утримання та догляду за тваринами;
- хворих і підозрілих на захворювання тварин негайно ізолювати і лікувати, здорових тварин вакцинувати;
- у приміщеннях, де перебували хворі тварини проводити дезинфекцію;
- дотримуватись правил особистої гігієни;
- не користуватися одягом чужих людей;
- не відвідувати перукарні, косметичні салони, лазні, тощо, у яких не якісно проводиться прибирання приміщень, дезінфекція перукарського, манікюрного інструментарію;
- прасувати нижню та постільну білизну після ретельного прання у гарячій воді.