Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 22.04.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 22.04.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.

За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
-с. Давидківці (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.
Гусятинський район:
-смт. Гусятин (2 взірці), с. Вільхівчик (4 взірці), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів.
Підгаєцький район:
- с. Литвинів (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.
Лановецький район:
-с. Верещаки (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
- м. Чортків (1 взірець), водорозподільча мережа - виявлено загальні колі-форми.

Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
Гусятинський район:
- с. Увисла (2 взірці), індивідуальні криниці – виявлено загальні колі-форми, цитробактер.
Підволочиський район:
- с. Супранівка (1 взірець), індивідуальна криниця – виділено загальні колі-форми.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 22 квітня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 40 випадків інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 2 випадки;
- ротавірусна інфекція – 1 випадок;
- вірусний гепатит ? – 1 випадок;
- туберкульоз – 2 випадки;
- вітряна віспа – 24 випадки;
- покуси тваринами – 5 випадків;
- укуси кліщами – 4 випадки;
- хвороба Лайма – 1 випадок.


Хвороба Лайма – це природно-осередкове трансмісивне захворювання, яке супроводжується мігруючою кільцеподібною еритемою, гарячкою, ураженням центральної та периферичної нервової системи, серця й великих суглобів, нерідко приймає хронічний, рецидивуючий перебіг.
Збудниками інфекції є спірохети комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato. Джерелом та резервуаром – близько 130 видів ссавців, серед яких провідна роль належить гризунам.
Життєва схема борелій тісно пов’язана з життєвими схемами іксодових кліщів, які є основними переносниками збудника хвороби Лайма.
Основний шлях інфікування людини – трансмісивний: при укусі інфікованим кліщем.
Річна динаміка захворюваності на Лайм-бореліоз характеризується вираженою сезонністю, пов’язаною з періодом активності переносників.
Інкубаційний період триває від 3 до 35 діб.
Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є наявність на місці укусу кліща еритеми (червона пляма або папула). Почервоніння поступово збільшується по периферії, досягаючи розмірів 1-10 см, іноді до 60 см і більше, з'являється синюшний відтінок. Еритема зазвичай гаряча на дотик, болюча, часто супроводжується свербінням, форма її округла або овальна, рідше - неправильна. Зовнішня межа ураженої шкіри, як правило, не височіє над рівнем здорової, яскравіша, із фестончастим краєм. Нерідко в центрі шкіра світліша, що надає еритемі кільцеподібну форму, та часто вона має вид гомогенної плями.
Еритема може зберігатись тривалий час (місяці), іноді зникає без лікування через 2-3 тижні, в окремих випадках швидше (через 2-3 дні). На фоні лікування вона швидко регресує і до 7-10-го дня повністю зникає безслідно або залишаючи після себе пігментацію і лущення. На місці укусу кліща залишається скориночка або рубець. У деяких хворих і на інших ділянках шкіри виникають «дочірні» еритеми.
Також типовими клінічними симптомами є менінгополіневрит, менінгіт, енцефаліт; периміокардит, кардіоміопатія; кератит, увеїт, папіліт, пан офтальмія; артрит (артралгія), міозит (міалгія); гепатит. Усі перехворілі підлягають диспансерному спостереженню протягом 2 років.
Для підтвердження діагнозу застосовують серологічні методи дослідження крові на виявлення специфічних антитіл (IgM, IgG) до Лайм-бореліозу.
Основні способи доступної профілактики хвороби Лайма, спрямовані на зниження ризику присмоктування кліща при відвідуванні лісів, парків, заміських масивів і садових ділянок. Вони включають використання репелентів, носіння одягу, що максимально закриває поверхню тіла, часті огляди тіла й одягу для своєчасного виявлення кліщів.
Екстрена профілактика полягає у превентивному лікуванні антибіотиками осіб, які зазнали укусу кліща, у випадку виявлення в ньому борелій при проведенні лабораторних досліджень або при підозрі на бореліоз, якщо кліщ не досліджувався.
Неспецифічна профілактика, спрямована на винищення кліщів-переносників у природних біотопах. Рекомендоване використання акарицидних препаратів у період активності кліщів в місцях скупчення великої кількості людей - в оздоровчих закладах, парках, скверах, заміських та дачних селищах, ігрових майданчиках із зоною озеленення.