Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 29.04.2016 року


За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань фахівцями Держсанепідслужби області за 29.04.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 29 квітня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 19 випадків інфекційних захворювань, з них:

- гастроентероколіти – 2 випадки;
- укуси кліщами – 2 випадки;
- хвороба Лайма – 1 випадок;
- туберкульоз – 3 випадки;
- вітряна віспа – 6 випадків;
- скарлатина – 1 випадок;
- покуси тваринами – 4 випадки.

Щоденно реєструються випадки звернень населення області за медичною допомогою з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами.
Найбільш небезпечними захворюваннями собак і кішок, які можуть розвиватися у людини є сказ, лептоспіроз, токсоплазмоз та різноманітні гельмінтози. Інфекції, як правило, передаються через слину, якщо потерпілий укушений.
Без медичної допомоги ні в одному з цих випадків не обійтися.
Найнебезпечнішою інфекцією є сказ, що викликається вірусом сказу. Найбільш частими переносниками вірусу сказу є дикі тварини: скунси, лисиці, єноти (у нас лисиці, вовки). Рідше - рогата худоба, собаки (домашні або дикі) і кішки. Білки, бурундуки, щурі та миші інфіковані рідко. Інкубаційний період – від 7 діб до 1 року, частіше 3-7 тижнів. Клінічно розрізняють 3 стадії захворювання: початкову (депресії), збудження та паралітичну.
Симптоми сказу з'являються зазвичай не раніше ніж через 10 днів після укусу і проявляються слинотечею, головним болем, набряком місця укусу, сплутаністю свідомості, підвищеною руховою активністю або паралічем і врешті-решт комою. Якщо аналогічні симптоми все ж з'явилися, то сказ, як правило, закінчується смертю.
Іншим ускладненням укусів, правда досить рідкісним, є остеомієліт - інфекція кісток.
Для того щоб уникнути інфекції необхідне термінове надання медичної допомоги при укусах. Рану треба ретельно промити водою з милом, а потім промити ще раз під струменем води не менше 5 хвилин, для того щоб видалити слину. Для захисту рани від інфекції її треба закрити стерильною марлевою пов'язкою та негайно звернутися в найближчий пункт невідкладної допомоги.
Згідно методичних рекомендацій, покуси людей скаженою чи підозрілою на сказ тварини, дикою або невідомою (бродячої) твариною, мишовидними гризунами є безумовними (життєвими) показами до призначення та проведення антирабічних щеплень.
Для того щоб собаки та коти, що утримуються приватними господарями, притулками та будь-якими об’єктами господарювання різних форм власності, не захворіли на сказ їх необхідно у трьохмісячному віці вакцинувати проти даної інфекції у закладах ветеринарної медицини або лікарями ветеринарної медицини. Ревакцинація таким тваринам проводиться щорічно.
Тварина, що покусала людей чи тварин, повинна бути оглянута ветеринарним лікарем і перебувати під наглядом працівників ветеринарної служби та власників тварин впродовж 10 днів (карантинування), спостерігати за станом здоров’я та поведінкою.
Тварини безумовно наші друзі, але слід не забувати про небезпеку, яку вони можуть завдати людині, тому будьте обачними у поводженні із тваринами.