Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Туберкульоз і сьогодення


Туберкульоз залишається актуальною медико-соціальною проблемою не лише в Україні, а й в усьому світі. За даними ВООЗ, майже третина населення земної кулі інфікована збудником туберкульозу. Вважається, що один хворий може інфікувати 10—15 здорових осіб. Щорічно в світі на туберкульоз захворюють 7-10 млн. осіб. Загальна кількість хворих у світі досягає 50—60 млн.осіб.
Сьогодні туберкульоз в Україні є найпоширенішою інфекційною хворобою, займаючи перше місце в структурі смертності людей від інфекційної патології. На цьому фоні через щорічне поглиблення соціально-економічної кризи в країні й охороні здоров'я погіршилося функціонування протитуберкульозної служби та знизилися об'єми і якість протитуберкульозних заходів.
За останні 5 років (2010-2015 р.р.) захворюваність на вперше виявлені випадки туберкульозу знизилась на 31,5%. Проте, реальна ситуація з туберкульозу набагато складніша. Для оцінки епідситуації слід використовувати об’єктивні показники:
- кількість бацилярних та деструктивних (запущених) форм туберкульозу;
- реєстрація випадків серед дітей, підлітків;
- реєстрація випадків серед контактних осіб у вогнищах туберкульозу;
- реєстрація випадків рецидивів захворювання після пройденого курсу лікування;
- реєстрація мультирезистентного туберкульозу;
- реєстрація випадків поєднаної патології (туберкульоз, ВІЛ- інфекція/СНІД);
- смертність;
- реєстрація випадків серед декретованого контингенту населення, медиків.
За останні 5 років в області реєструється значна кількість випадків туберкульозу із бактеріовиділенням (МБТ+) від 48 до 63,3% та деструкцією (запущені форми) від 40 до 47%, тобто кожен четвертий. Зростання частки бактеріовиділювачів підтверджує наявність значної кількості джерел інфекції.
Реєстрація випадків туберкульозу серед дітей та підлітків є негативною прогностичною ознакою епідблагополуччя території. Протягом останніх років захворюваність всіма активними формами туберкульозу серед дітей знаходиться в межах від 0,6 до 5,3 вип. на 100 тис. населення, серед підлітків – 11,6 – 33,8 вип. на 100 тис. населення. В більшості випадків первинне інфікування дитячого організму проявляється у вигляді позалегеневого туберкульозу, без залучення в інфекційний процес специфічних органів локалізації мікобактерій. Однак, загрозливим є те, що серед підлітків реєструються випадки туберкульозу легень, що супроводжуються бактеріовиділенням та деструкцією.
Реєструють випадки захворювання серед контактних осіб у домашніх вогнищах (від 8 до 12 випадків). Захворюваність серед контактних відображає якість організації медичного спостереження.
Реєстрація випадків рецидивів захворювання – є індикатором якості надання медичної допомоги та ефективності призначеного курсу лікування.
Щорічно кількість рецидивів захворювання коливається від 84 до 110 випадків (інтенсивний показник - 7,7 – 10,2 вип. на 100 тис. населення). Зростає кількість випадків мультирезистентного туберкульозу (нечутливих до протитуберкульозних препаратів). Серед причин неефективності лікування виділяють: пізнє звернення, порушення режиму лікування, супутня патологія (алкоголізм, наркоманія), перебування в закладах пенітенціарної системи.
Окремо слід відзначити реєстрацію поєднаної патології (туберкульоз + ВІЛ/СНІД). Протягом останніх років кількість таких випадків коливається від 7 до 15 (інтенсивний показник - 0,6 – 1,4 вип. на 100 тис. населення). Наявність ВІЛ – інфекції є потужнім фактором впливу на розвиток активного туберкульозу у носіїв латентної інфекції, підвищує ризик рецидивів туберкульозу. На сьогодні (згідно статистики) 30% осіб, що живуть з ВІЛ- інфекцією/СНІДом, хворіють на туберкульоз, а 40% - помирають від цієї патології.
Рівень смертності від всіх форм туберкульозу - 6 -10 вип. на 100 тисяч населення (65-109 осіб).
Звертає на себе увагу щорічна реєстрація випадків захворювань на туберкульоз серед обов’язкового контингенту населення, кількість коливається в межах від 24 до 33 випадків. Найбільше випадків захворювання реєструється серед працівників навчально – виховних закладів.
Насторожує постійна реєстрація випадків серед працівників лікувально – профілактичних закладів області (36 - 42%). В структурі захворюваності за останні роки перше місце посідає молодший медичний персонал, друге - середній медперсонал, третє – лікарі.
Що стосується достовірності та якості проходження періодичних медичних оглядів слід наголосити про те, що відповідальність лягає як на фахівців медиків, так і на контингент, що його проходить.
Враховуючи високий рівень захворюваності на туберкульоз, кількість бацилярних, деструктивних форм, реєстрацію випадків серед підлітків, декретованого контингенту населення, проблемне забезпечення імунобіологічними препаратами (вакцина БЦЖ, туберкулін), епідемічна ситуація щодо туберкульозу на території області залишається напруженою.
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на www.terses. gov. ua