Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 27.11.2015 року


За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 27.11.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:


- Борщівський район: с. Ворвулинці (2 взірці), с.Кривче (1 взірець), с.Стрілківці (3 взірці), індивідуальні криниці - невідповідність за вмістом нітратів, жорсткістю.
- Монастириський район: с.Міжгір’я (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.
- Чортківський район: с.Милівці (1 взірець), індивідуальна криниця - невідповідність за вмістом нітратів.
- Кременецький район: с.Сапанів, індивідуальна криниця (1 взірець) – невідповідність за вмістом нітратів.
- Лановецький район: с.Якимівці, індивідуальні криниці (6 взірців) - невідповідність за вмістом нітратів.

Продукти харчування:
- м.Тернопіль ДНЗ – ІІІ страва (компот), невідповідність за енергетичною цінністю.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 27 листопада 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 19 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 3 випадки;
- хронічний вірусний гепатит С – 1 випадок;
- покуси тваринами – 5 випадків;
- скарлатина – 1 випадок;
- інфекційний мононуклеоз – 1 випадок;
- вітряна віспа – 7 випадків;
- кір – 1 випадок.
Кір – це гостре висококонтагіозне захворювання, що супроводжується лихоманкою, запаленням слизових оболонок і плямисто-папульозною висипкою.
Збудник належить до сімейства параміксовірусів. Він є нестійким у зовнішньому середовищі, тому передача інфекції через третіх осіб, предмети побуту, одяг та іграшки практично не спостерігається. Вірус міститься в мікроскопічно малих частках слизу носоглотки та дихальних шляхів, які легко розсіюються навколо хворого, особливо при кашлі та чханні.
Єдиним джерелом інфекції є хвора людина в останні 2 дні інкубаційного періоду і до 5-го дня після появи висипки (при ускладненні кору пневмонією термін заразливості подовжується до 10-го дня від початку висипання).
Механізм передачі - повітряно-крапельний. Сприйнятливість неімунізованих осіб дуже висока. Грудні діти мають трансплацентарний імунітет від перехворілих чи вакцинованих матерів. Після перенесеного захворювання зберігається сталий імунітет.
Для кору властива осінньо-зимова сезонність та характерна періодичність, тобто підйоми і спади через кожні 5-6 роки.
Інкубаційний період – 9-17 діб. У типових випадках в перебігу хвороби виділяють три періоди: катаральних змін, висипки та пігментації.
Патогномонічною ознакою кору є наявність плям Бельського-Філатова-Копліка - на слизовій оболонці щік, губ, яснах, частіше навпроти малих корінних зубів з'являються дрібні білясті плями, оточені червоним вінчиком, що трохи піднімаються над рівнем слизової оболонки і нагадують манну крупу або висівки. Водночас на слизовій оболонці м'якого та твердого піднебіння спостерігається корова енантема у вигляді дрібних червоних плям.
Для кору типовою є певна етапність висипань: спочатку вони виникають на обличчі, шиї, за вухами, на 2-й день поширюються на тулуб і верхні кінцівки, на 3-й- на нижні кінцівки. Висипка має тенденцію до злиття, розташована на незміненій шкірі, іноді з дрібними крововиливами. Вона утримується 3-4 дні, відтак блідне і зникає в тій самій послідовності, в якій з'являлася, залишаючи після себе пігментацію (протягом 1-1,5 тиж) і висівкоподібне лущення.
При даному захворюванні можуть розвиватися ускладнення: пневмонія, отит, стоматит, гострий некротичний ларингіт (коровий круп), блефарит, піодермія; зрідка - коровий енцефаліт.
У дорослих, як правило, перебіг кору тяжчий, ніж у дітей.
Протиепідемічні заходи в осередку включають ізоляцію хворого до 4-го дня від появи висипу, а у разі ускладнення пневмонією – до 10-го дня та встановлення медичне спостереження за контактними особами (які раніше не хворіли) зі щоденною термометрією і оглядом.
Діти, що перебували в контакті із хворими на кір і не були щеплені, за одноразового контакту в перші 7 днів можуть відвідувати дитячі заклади, надалі - не допускають у колектив до 21-го дня від моменту спілкування.
Специфічна профілактика кору полягає у проведенні планової вакцинації живою вакциною. Для проведення щеплень застосовують тривакцину - проти кору, паротиту та краснухи (КПК).
Згідно з діючим Календарем профілактичних щеплень, імунізації підлягають діти у віці 12 місяців з подальшою ревакцинацією – в 6 років. Імунітет формується у 95-98 % щеплених осіб.
За відсутності протипоказань в епідемічному осередку проводять вакцинацію раніше нещепленим дітям та особам до 30-ти років у перші три дні від моменту контакту з хворимґ
Памятайте, що проведена дітям планова вакцинація проти кору сприяє зниженню захворюваності та зменшує ризик розвитку ускладнень!