Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 02.12.2015 року

За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 02.12.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
- Борщівський район: (2 взірці) с.Більче Золоте, с.Горошова, індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
- Бучацький район: (1 взірець) с.Помірці, індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів.

Мікроклімат:
- Заліщицький район: с.Лисівці, ДНЗ – невідповідність параметрів мікроклімату закритих приміщень.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 2 грудня 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 21 випадок інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 1 випадок;
- вірусний гепатит А – 1 випадок;
- вірусний гепатит – 1 випадок;
- вітряна віспа – 11 випадків;
- короста – 3 випадки;
- туберкульоз - 4 випадки.

Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається специфічними збудниками (мікобактеріями) і характеризується переважним ураженням легень та інших органів. Зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхами. Вхідними воротами інфекції є дихальні шляхи, травний канал, шкіра, слизова оболонка миг¬даликів тощо.
Найчастіше мікобактерії проникають в організм людини через дихальні шляхи, тобто аерогенно (80-90 %).Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, під час розмови. За добу хворий з активною формою туберкульозу виділяє 15-20 мільйонів бактерій, одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
Профілактика туберкульозу за допомогою вакцинації є основним способом боротьби з цим небезпечним захворюванням. Головна мета – попередження захворювання і запобігання його поширення у дітей. Імунізація, як метод специфічної профілактики серед дитячого населення, забезпечує у 80 % випадків стійкий імунітет (захист від розвитку всіх форм туберкульозу).Вакцинація проти туберкульозу є обов’язковою у 64 державах світу.
На сьогоднішній час для щеплення використовується вакцина БЦЖ. Вакцина не викликає захворювання, але стимулює специфічні механізми захисту і організм отримує здатність протистояти збуднику. Вакцина вводиться одноразово всім здоровим новонародженим дітям на 3-5 день перебування в пологовому стаціонарі. Механізм формування імунітету досить складний, для підтримки захисних сил організму використовують повторне щеплення (ревакцинацію) дітям у віці 7 років за результатами проведеної туберкулінодіагностики – від’ємна проба Манту .
Щорічна туберкулінодіагностика серед дитячого населення є одним з найефективніших методів раннього виявлення, як первинного інфікування, так і захворювання на початкових стадіях. Інфікування людини не означає захворювання на туберкульоз. За даними статистики третина людей в світі інфіковані мікобактерією туберкульозу і захворювання розвивається тільки у десятої частини на фоні зниження захисних сил організму.
Проба Манту (туберкулінова проба, туберкулінодіагностика) - метод дослідження напруженості імунітету до збудника туберкульозу за допомогою оцінки шкірної реакції на спеціальний препарат мікобактерій туберкулін. Туберкулін - це суміш органічних речовин, отриманих з інактивованих (убитих) нагріванням мікобактерій. Препарат не містить в собі збудник туберкульозу, як може здатися з назви, а тільки продукти його життєдіяльності.
Оцінка проведеної туберкулінодіагностики здійснюється ретроспективно із врахуванням щорічної динаміки. За статистикою, позитивна реакція у дітей залежно від віку може свідчити про наявність поствакцинального імунітету або інфікування мікобактерією туберкульозу.
Не потрібно відмовлятись від щеплення проти туберкульозу та проведення туберкулінодіагностики дітям!