Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 18.12.2015 року


За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 18.12.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
-Заліщицький район: (5 взірців), с.Вигода (2 взірці), с.Зелений гай (2 взірці), с.Ангелівка (1 взірець), індивідуальні криниці - невідповідність за вмістом нітратів, загальною жорсткістю.
За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
-м.Чортків інфільтраційний водозабір (1 взірець), малий басейн (1 взірець), великий басейн (1 взірець) – виявлено цитробактер, водозабір «Нова насосна» - виявлено кишкову паличку.
За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 18 грудня 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 25 випадки інфекційних захворювань, з них:
- вітряна віспа – 12 випадків;
- скарлатина – 1 випадок;
- аскаридоз – 1 випадок;
- ГКІ – 4 випадки;
- покуси – 1 випадок;
- ХТІ – 1 випадок;
- туберкульоз – 3 випадки;
- хвороба Лайма – 1 випадок;
- вірусний гепатит А – 1 випадок.
Вірусний гепатит А (ВГА)– гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується ураженням печінки і в більшості випадків проявляється у вигляді жовтяниці. Механізм зараження фекально-оральний. Джерелом інфекції є хвора людина на будь-якій стадії захворювання. Захворюваність на гепатит А виникає при вживанні інфікованої збудником питної води та харчових продуктів, крім того, можлива реалізація контактно-побутового шляху передачі через предмети домашнього вжитку (посуд, іграшки, білизну, рушники загального користування, дверні ручки, інші предмети). Для гепатиту А характерна осінньо – зимова сезонність, пік якої припадає на жовтень –листопад коли реєструються найвищі показники захворюваності.
Особи, які зазнали ризику зараження підлягають обов’язковому лабораторному обстеженню крові на визначення активності АЛТ, АСТ, калу на виділення антигену вірусу гепатиту А, за ними здійснюється медичне спостереження сімейними лікарями протягом 35 днів (не рідше 1 разу на тиждень): опитування, термометрія, клінічний огляд з визначенням розмірів печінки і селезінки, оцінка кольору шкіри і сечі. Рекомендується проведення пасивної імунопрофілактики нормальним імуноглобуліном людини не пізніше 7-10 днів від моменту контакту із джерелом збудника інфекції, вживання противірусних препаратів (амізон, мефенамінову кислоту - згідно інструкцій медичного препарату). З метою специфічної профілактики ВГА створена вакцина, яка дозволяє знизити рівень захворюваності в декілька разів, вона відноситься до рекомендованих, тому не передбачена закупівля її за кошти державного бюджету, лише за власні.
В епідемічних осередках вірусного гепатиту проводиться поточна дезінфекція власними силами та заключна силами санепідслужби або лікувальним закладом, камерна обробка речей та предметів користування хворого.
Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.
У зв’язку з тим, що переважно захворювання виникає при вживанні недоброякісної питної води, питному режиму приділяється особлива увага у профілактиці ВГА. Найбільше це стосується сільських районів, де відсутнє централізоване водопостачання та для пиття населенням використовується вода із колодязів. Зазвичай на присадибних ділянках колодязі будуються поряд з надвірними туалетами, вигрібними ямами, внаслідок випадання опадів збудник інфекції може потрапити до джерела водопостачання.