Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 28.12.2015 року


За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 28.12.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 28 грудня 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 73 випадки інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 9 випадків;
- харчова токсикоінфекція – 1 випадок;
- покуси тваринами – 9 випадків;
- лямбліоз – 1 випадок;
- аскаридоз – 1 випадок;
- мікроспорія – 1 випадок;
- короста – 1 випадок;
- скарлатина – 4 випадки;
- вітряна віспа – 42 випадки;
- епідпаротит – 2 випадки;
- кашлюк – 2 випадки.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ і центру з контролю та профілактики хвороб (CDC), кашлюк визначають як гостре захворювання з кашлем, який триває більше 14 днів, за наявності принаймні одного з наступних станів - пароксизмального кашлю, блювання, яке виникає після кашлю, репризів.
Збудник інфекції Bordetella pertussis - аеробна, грамнегативна бактерія, нестійка у зовнішньому середовищі, яка колонізує виключно війчастий епітелій дихальних шляхів.
Джерело інфекції - хвора людина і здоровий носій. Найбільша заразність хворого припадає на перші 2 тижні захворювання, а взагалі заразний період триває 4-5 тижнів. При легкій формі захворювання тривалість виділення збудника менша, ніж при тяжкому перебігу. Носійство кашлюкової палички короткочасне і в передачі інфекції має другорядне значення.
Нетипово і легко інфекція перебігає у щеплених осіб, а також у дорослих, тому вони становлять особливу епідеміологічну небезпеку.
Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом. Через особливості клінічної картини (продукування в’язкого бронхіального секрету, а також спазмолітичний кашель) хворий виділяє переважно великі краплі слизу, що робить збудників менш «леткими» і розповсюджує їх в межах 2 м навколо хворого.
Кашлюк відноситься до висококонтагіозних захворювань, сприйнятливість людей до нього висока. Частіше хворіють діти дошкільного віку. Сезонність не дуже виражена, відзначається деяке підвищення захворюваності восени і взимку.
Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів (частіше 5-7 днів). Клінічно виділяють 3 стадії захворювання - катаральну, спазматичного кашлю та реконвалесценції.
Протиепідемічні заходи в осередку включають ізоляцію хворого на 25 днів від початку захворювання (стаціонарне, амбулаторне лікування) та роз'єднання контактних з хворим дітей до 10-річного віку, які не хворіли на кашлюк, протягом 14 днів з моменту останнього контакту. За ними встановлюється медичне спостереження та проводиться обстеження на носійство збудника кашлюку.
В організованих дитячих колективах вводяться обмежувальні протиепідемічні заходи на 14 днів від дня контакту.
Специфічна профілактика кашлюку полягає у проведенні планової вакцинації комбінованою вакциною АКДП чи АаКДП. Згідно з діючим Календарем профілактичних щеплень, імунізації підлягають діти з 2-х місячного віку, які не мають протипоказів до її введення. Курс щеплення складається з трьох внутрішньом’язових ін’єкцій препарату з інтервалом 30 діб. Через 1,5-2 роки здійснюють ревакцинацію.
Проведення профілактичних щеплень дає можливість уникнути розвитку захворювання, а при його виникненні забезпечує більш легкий перебіг.