Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 15.01.2016 року


За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 15.01.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.

За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна - централізовані джерела водопостачання:
Борщівський район: ( 3 взірці), с. Верхняківці,водопровід, – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
Вода питна - нецентралізовані джерела водопостачання:
- Борщівський район індивідуальні криниці: с. Ланівці (5 взірців), с. Більче- Золоте ( 3 взірці), с . Королівка(6 взірців), с. Пищатинці ( 4 взірці), с. Верхняківці (1 взірець) – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю. Криниці загального користування: с.Ланівці (5 взірців), с.Вовківці (1 взірець) – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
- Гусятинський район, індивідуальна криниця м. Копичинці (1 взірець) – невідповідність за вмістом нітратів.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Борщівський район, водопровід, с.Козачина (1 взірець) - виявлено загальні колі-форми, Сitrobacter, с.Ланівці (1 взірець) – виявлено загальні колі-форми., с. Більче - Золоте (1 взірець) – виявлено загальні колі-форми, Proteus vulgaris.
Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
- Борщівський район, криниця загального користування, с.Козачинна (1 взірець) - виявлено загальні колі-форми. Індивідуальні колодязі: с.Більче-Золоте (1 взірець) , с.Королівка (2 взірці), с.Верхняківці (1 взірець ) – виявлено загальні колі-форми , с.Пищатинці ( 2 взірці) – виявлено загальні колі-форми, Proteus vulgaris.
За даним моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 15 січня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 42 випадки інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 4 випадки;
- вірусний гепатит А – 2 випадки;
- вітряна віспа – 28 випадків;
- покуси тваринами – 1 випадок;
- туберкульоз – 3 випадки;
- інфекційний мононуклеоз – 2 випадки;
- лямбліоз – 1 випадок;
- кашлюк - 1 випадок.
Епідситуація з грипу та ГРВІ в області є нестійкою, набирає ознак неблагополучної (в 2-х районах та м. Тернополі перевищені епідпороги).
За останній тиждень інтенсивний показник на 10 тис. населення склав 31,3 випадки на 10 тисяч населення, при епідпороговому значенні – 33,3 випадки (94% до порогового показника). Кількість захворілих зросла у порівнянні з попереднім тижнем на 68,3%, серед дітей до 18 років – в 1,5 рази, дітей шкільного віку – в 1,6 рази.
Показник захворюваності перевищив епідемічний поріг у Тернопільському районі – на 19,4%, Зборівському районі - на 29,4% та м. Тернополі – на 20,8%. Показник захворюваності наближається до епідпорогових значень в Козівському (16,1 при 19,1), Кременецькому (30 при 30,4), Монастириському (19,6 при 20,3), Теребовлянському (13,7 при 17,9) районах.

Кашлюк – це інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається специфічними бактеріями Bordetella pertussis, характеризується гострим катаром дихальних шляхів і нападами спазматичного кашлю.
Передача інфекції здійснюється повітряно-крапельним шляхом. При контакті з хворими у сприйнятливих людей захворювання розвивається з частотою до 90%. Частіше хворіють діти дошкільного віку. Сезонність не дуже виражена, відзначається деяке підвищення захворюваності восени і взимку.
Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів (частіше 5-7 днів). Діагноз у катаральному періоді може бути поставлений після отримання результатів бактеріологічних досліджень. Підставою для дослідження в цих випадках зазвичай служать епідеміологічні дані (контакт з хворими на кашлюк, відсутність даних про щеплення та ін.) У період спазматичного кашлю діагноз кашлюку поставити значно легше, тому що з'являються типові напади.
Єдиним надійним засобом специфічної профілактики є вакцинація. Всім дітям з 2 місяців проводиться курс вакцинації проти кашлюку, що складається з 3 ін'єкцій вакцини. Ревакцинацію роблять через 1,5-2 роки після курсу вакцинації. Вакцинація в 70-80% попереджає захворювання або ж воно протікає в легкій формі.
В організованих дитячих колективах вводяться обмежувальні протиепідемічні заходи на 14 днів від дня контакту. Хворий на кашлюк ізолюється до 25 днів від початку захворювання (стаціонарне, амбулаторне лікування).
Контактні з хворим діти до 10-річного віку, які не хворіли на кашлюк, підлягають роз'єднання протягом 14 днів з моменту останнього контакту з хворим. Всі діти, що знаходилися в контакті з хворим, підлягають обстеженню на носійство кашлюку.
Якщо діти чи дорослі кашляють протягом 5-7 і більше днів незалежно від вказівок на контакт із хворим на кашлюк, теж підлягають обстеженню.