Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 16.01.2016 року

Санепідситуація за 16.01.2016 року
За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 16.01.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.

За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
Тернопільський район:
- с. Настасів, індивідуальні криниці (3 взірці) – перевищення за вмістом нітратів і жорсткістю.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
- м. Чортків, водопровідна мережа (1 взірець), вогнище ГКІ - виявлено Citrobacter.

При проведенні моніторингових інструментальних замірів метеофакторів виявлено порушення температурно-вологого режиму у наступних закладах області:
Теребовлянський район:
- ДНЗ смт.Дружба;
- Ясла- садок смт.Микулинці;
Борщівський район, смт.Мельниця-Подільська:
- Ясла-садок «Сонечко»;
- Пологове віділення РКЛ;
- Хірургічне віділення РКЛ;
- Центр соціального обслуговування та надання соціальних послуг.
За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 16 січня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 31 випадок інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 3 випадки;
- вірусний гепатит – 1 випадок;
- вітряна віспа – 18 випадків;
- туберкульоз – 1 випадок;
- скарлатина – 1 випадок;
- менінгококова інфекція – 1 випадок;
- покуси тваринами – 4 випадки;
- хвороба Лайма – 1 випадок;
- гнійно-запальне захворювання - 1 випадок.
Захворюваність на грип та ГРВІ в області є нестійкою, набирає ознак неблагополучної (в Тернопільському районі та м. Тернополі перевищені епідпороги).
За останній тиждень інтенсивний показник на 10 тис. населення склав 31,3 випадки на 10 тисяч населення, при епідпороговому значенні – 33,3 випадки (94% до порогового показника). Кількість захворілих зросла у порівнянні з попереднім тижнем на 68,3%, серед дітей до 18 років – в 1,5 рази, дітей шкільного віку – в 1,6 рази.
Показник захворюваності перевищив епідемічний поріг у Тернопільському районі – на 15% та м. Тернополі – на 20,8%. Показник захворюваності наближається до епідпорогових значень в Козівському (18,3 при 19,1), Кременецькому (30 при 30,4), Монастириському (18,9 при 20,3) районах.
Менінгококова інфекція – це гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, яке викликає менінгокок, передається тільки повітряно-крапельним шляхом, характеризується різними клінічними проявами від назофарингіту, гнійного менінгіту до сепсису.
Джерелом інфекції є хвора на менінгококову інфекції людина та здорові бактеріоносії менінгококу. Найнебезпечнішими є хворі на менінгококовий назофарингіт, це хворі з проявами ГРВІ. Вони виділяють менінгокок і становлять небезпеку для оточуючих протягом 3-4 тижнів. Хворі з явними клінічними проявами захворювання (менінгіт, менінгококцемія) заразні лише у період перебування збудника менінгококу на слизовій носоглотки. Це спостерігається лише у 18% хворих. Здорове бактеріоносійство менінгококу може тривати 2-6 тижнів, після чого організм людини самостійно звільняється від збудника без лікування. Найчастіше таке носійство трапляється у осіб із хронічними захворюваннями носоглотки.
Механізм передачі інфекції лише повітряно-крапельний при тісному контакті з хворим або бактеріоносієм менінгококу. Виділенню збудника сприяють кашель, чхання, нежить. Менінгокок дуже нестійкий в навколишньому середовищі, швидко гине при висиханні, пряме сонячне світло вбиває бактерію протягом 2-8 годин, у розсіяному світлі зберігається 5-6 днів, під дією ультрафіолетового випромінювання гине майже миттєво. При кімнатній температурі та високій вологості (70-80%) збудник зберігається до 3-5 днів.
Для даного захворювання характерна сезонність, максимум захворювань припадає на лютий – квітень, коли найбільша скупченість людей у приміщеннях та створюються умови для тривалого зберігання збудника у повітрі.
Хворіють на менінгококову інфекцію люди різного віку, найчастіше діти до 10 років. Можуть спостерігатись як спорадичні випадки, так і епідемічні спалахи, що частіше виникають у дитячих колективах закритого типу, гуртожитках, казармах.
Інкубаційний період від 2 до 10 днів, у середньому він складає 3-4 дні.
Своєчасне звернення за медичною допомогою хворих з явищами ГРВІ з метою раннього виявлення та встановлення діагнозу менінгококова інфекція, а також надання кваліфікованої медичної допомоги.
Зменшити перебування у погано провітрюваних приміщеннях з великим скупченням людей, особливо, де є хворі з явищами ГРВІ.
Вести здоровий спосіб життя, особливо у зимово-весняний період, перебувати на свіжому повітрі не менше 2-3 годин та вживати у достатній кількості калорійну та вітамінізовану їжу.
В епідемічному осередку виявляються особи, які спілкувалися з хворим протягом останніх 10 днів. Організовується їх огляд лікарем інфекціоністом та ЛОР-лікарем, з метою виявлення хворих на назофарингіт. За контактними особами встановлюється медичне спостереження протягом 10 днів (вимірювання температури тіла, огляд слизової носоглотки та шкіряних покривів тіла). Контактні особи обов’язково одноразово бактеріологічно обстежуються на менінгокок, для цього натще або через 2 години після їжі відбирається мазок із носоглотки.
У приміщеннях перебування хворого проводиться провітрювання, кварцове опромінювання та ретельне вологе прибирання. Обмежують участь контактних осіб у масових заходах. Заключну дезінфекцію в осередках не проводять.