Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 20.01.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань органами Держсанепідслужби області за 20.01.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
- м.Чортків, водогін (1 взірець) – невідповідність за показником окиснюваності, за загальною жорсткістю.
Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
- Заліщицький район, с. Поділля, с.Солоне, с.Добрівляни (2 взірці), с.Рожанівка, с.Головчинці, індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Шумський район:
- с.В.Дедеркали, комунальний водогін, розподільча мережа (1 взірець) - виявлено загальні колі-форми, кишкова паличка, ентерококи;
- с.Дзвенигород, водогін (2 взірці) – виявлено загальні колі-форми.
Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
Чортківський район:
- с.Біла, індивідуальна криниця (1 взірець) – виявлено цитробактер;
- с.Пальчинці, шахтний колодязь – виявлено загальні колі-форми.
За інструментальними показниками:
Борщівський район:
- м. Борщів, навчальні заклади (2), дитячий заклад – невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря, відносна вологість);
Теребовлянський район:
- м.Теребовля, гуртожиток навчального закладу – невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря, відносна вологість).
Тернопільський район:
- с.Петриків, ЛПЗ, ДНЗ - невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря, відносна вологість).
м.Тернопіль:
- ДНЗ, навчальні заклади (3) - невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря, відносна вологість, швидкість руху повітря).
За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 20 січня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 17 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 1 випадок;
- вітряна віспа – 8 випадків;
- туберкульоз – 1 випадок;
- інфекційний мононуклеоз – 1 випадок;
- покуси тваринами – 4 випадки;
- гострий в’ялий параліч - 1 випадок;
- мікроспорія – 1 випадок.
Епідситуація з грипу та ГРВІ у області
Захворюваність на грип та ГРВІ в області є нестійкою, набирає ознак неблагополучної (перевищено епідемічний поріг на 14-ти адміністративних територіях: Бережанському районі – в 1,6 рази, Гусятинському – в 1,6 рази, Збаразькому – в 1,3 рази, Зборівському – на 60%, Козівському – в 3,6 рази, Кременецькому – в 2,5 рази, Лановецькому – на 36%, Монастириському – на 23,2%, Підволочиському – на 43,4%, Теребовлянському – в 3,8 рази, Тернопільському – в 1,5 рази, Чортківському – в 2,4 рази, Шумському – в 3,6 рази та м. Тернополі – на 52,6%).
За результатами щоденного моніторингу відмічається ріст захворюваності. За 19.01.16р. захворіло 1893 особи, що складає 56,7% до кількості захворілих на 2 тижні (3341 особа). Динаміка захворюваності серед дитячого населення: 749 за 19.01.16р. – 45,4% до кількості захворілих дітей на 2 тижні (1649).
Що варто знати про мікроспорію
Мікроспорія — це грибкове захворювання, при якому уражаються шкірні покриви, волосся і в дуже рідких випадках нігті. Серед усіх уражень шкіри, що викликаються грибками, мікроспорія найбільш поширена і найчастіше зустрічається у дітей.
Грибки, які викликають мікроспорію, відносяться до двох видів: антропофільні і зооантропофільні. Антропофільні грибки паразитують тільки на шкірі та волоссі людини. Зооантропофільні грибки вражають тварин і можуть передаватися від них людині. Мікроспорією хворіють кішки, собаки, пухові звірі, крілики, рідше коні, вівці, свині.
Зараження антропофільними грибками відбувається при безпосередньому контакті з хворою людиною або через інфіковані побутові предмети, якими вона користувалася (іграшки, головні убори, постільна білизна).
Заразитися зооантропофільними видами мікроспорії можна від хворих тварин, які виділяють збудника в зовнішнє середовище з пораженим волоссям і лусочками. Фактори передачі – предмети догляду, інвентар, спецодяг, корми, забруднені шерстю хворих тварин. Основні носії – кішки , особливо бездомні.
Вхідними воротами для збудника мікроспорії є мікротравми шкіри, сухість, наявність потертостей також підвищують ймовірність інфікування, так як здорова шкіра без ушкоджень не доступна для зараження грибком. Вірулентність мікроспорії низька , а тому при своєчасному митті рук захворювання не наступає.
Ці грибки дуже довго зберігаються в навколишньому середовищі ( в лусочках шкіри - до семи років, а у вовні — до десяти, у грунті - від одного до трьох місяців).
Інкубаційний період при зоонозній мікроспорії – 5-7 днів, при антропонозній – 4-6 тижнів.
Профілактика мікроспорії полягає у своєчасному виявленні хворих, їх ізоляції та лікуванні. Для цього у всіх дитячих закладах мають регулярно проводитися медичні огляди. При виявленні хворої дитини її направляють у спеціалізований стаціонар, а речі дезінфікують. Після цього люди, які контактували з хворим, повинні обов’язково обстежитися. Хворі домашні тварини — найпоширеніше джерело інфекції, тому їм потрібно також проводити спеціальне протигрибкове лікування.