Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санепідситуація за 26.01.2016 року

За результатами проведених моніторингових санітарно-гігієнічних, лабораторно-інструментальних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань органами Держсанепідслужби області за 26.01.2016 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам.
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с. Кривче, індивідуальні криниці (6 взірців) – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю;
- с.Вільховець, індивідуальні криниці(3 взірці) та криниці загального користування(4 взірці) – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю;
- с.Дністрове, індивідуальні криниці(3 взірці) та криниці загального користування(3 взірці) – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.

Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с. Кривче, водогін(3 взірці) – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: нецентралізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с.Кривче, криниця загального користування - виявлено загальні колі-форми;
- с.Вільховець криниці загального користування (2 взірці) - виявлено загальні колі-форми;
- с.Дністрове, криниця загального користування – виявлено Citrobacter.

Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
Борщівський район:
- с.Вільховець, водогін (3 взірці) - виявлено загальні колі-форми.

За інструментальними показниками:
Лановецький район:
- м.Ланівці, ЛПЗ – невідповідність за параметрами мікроклімату (температура повітря).
Теребовлянський район:
- м. Теребовля, навчальний заклад – невідповідність за параметрами мікроклімату (відносна вологість);
Тернопільський район
- с.В.Гаї, ЛПЗ – невідповідність за параметрами мікроклімату (відносна вологість).

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 26 січня 2016 року за первинними діагнозами зареєстровано 61 випадок інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 4 випадки;
- туберкульоз – 4 випадки;
- вірусний гепатит А – 1 випадок;
- кашлюк – 1 випадок;
- покуси тваринами – 6 випадків;
- трихофітія – 1 випадок;
- скарлатина – 1 випадок;
- лямбліоз – 1 випадок;
- короста – 5 випадків;
- вітряна віспа – 37 випадків.
Вітряна́ ві́спа - вірусне захворювання, яке характеризується загальною інтоксикацією, поліморфною екзантемою з переважанням везикул.
Щороку в світі реєструють у середньому 80-90 млн. випадків вітряної віспи, а в Україні щороку реєструється біля 150 тисяч випадків. За рівнем захворюваності серед дітей вітряна віспа поступається лише гострим респіраторним вірусним та кишковим інфекціям.
Механізм передачі інфекції - повітряно-крапельний. Вітрянкою можна заразитися через слизову оболонку очей або за допомогою попадання інфекції у верхні дихальні шляхи. Найчастіше вітрянка передається від дитини до дитини в дитсадках і освітніх установах (школах, гімназіях). Заразним є хворий за 2-3 дні до початку висипу та до 5 дня після появи останнього висипання. Інкубаційний період при вітряній віспі триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів.
Збудником захворювання є вірус, що належить до сімейства герпесів, тому, як і всі інші віруси герпесу, після хвороби зберігається в організмі все життя, викликаючи в дорослому віці оперізуючий лишай. Після захворювання формується пожиттєвий імунітет, повторні випадки вітрянки вкрай рідкісні та потребують пильної уваги з боку медиків.
Найбільша активність захворювання в епідеміологічному плані в осінньо-зимовий період, зростання захворюваності збільшується в рамках періоду кожні 4-6 років. Найчастіше хворіють діти у віці 5-9 років, новонароджені на 2-3 місяці життя хворіють рідко, що пов'язано з наявністю у них материнських антитіл.
Початкові ознаки захворювання схожі на застуду – гарячка, зниження апетиту, іноді – болі в горлі. При підйомі температури з’являється висип: спочатку у вигляді дрібних округлих червонуватих плям (до 1 см), потім вони плавно піднімаються над поверхнею шкіри, перетворюючись на горбики, тоді – в сверблячі міхурці з прозорою рідиною. Згодом міхурці підсихають, вкриваючись кірочками, які безслідно відпадають впродовж 1-2 тижнів. Проте, якщо міхурці нагноїлися чи дитина їх розчухала, після загоєння міхурців формуються рубчики, що створює косметичні дефекти шкіри. Висипання можуть бути і на слизових оболонках рота та статевих органів, що супроводжується виразним свербіжем та неспокоєм.
Для полегшення самопочуття хворої дитини слід дотримуватись наступних рекомендацій.
- Коротко підстригти дитині нігті, щоб вона не розчухала і не здирала кірки, оскільки можна занести інфекцію.
- Купати дитину при нормальній температурі тіла та хорошому самопочутті, з дитячим милом без застосування мочалок або губок, щоб не здерти кірочки.
- При задовільному самопочутті рекомендуються прогулянки на свіжому повітрі, проте, осторонь від інших дітей, щоб не поширювати інфекцію.
- Щоденно здійснювати заміну натільної та постільної білизни.
- Здійснювати часте провітрювання і вологе прибирання приміщення, де перебуває хворий.
Щеплення проти вітряної віспи внесені до календаря профілактичних щеплень як рекомендовані за станом здоров’я особам підвищеного медичного ризику. Щеплення проводяться дітям старше 12 місяців життя до 12 років одноразово. При щепленні осіб віком 13 років і старше – двохразово з 4-тижневим інтервалом. Проте, в області жодна дитина від даної інфекції не щеплювалась.