Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про епідемічний паротит

Епідемічний паротит – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується системним ураженням слинних залоз, переважно привушних, а також інколи підшлункової, статевих залоз та центральної нервової системи.
Єдиним джерелом збудника інфекції є хвора людина. Вірус міститься в слині хворого. Передається повітряно-краплинним шляхом: через повітря заражене крапельками слини, але на близьку відстань, так як збудник епідемічного паротиту в зовнішньому середовищі швидко гине. Тому, передача інфекції через різні предмети (посуд, іграшки, тощо), якими користувався хворий, майже не спостерігається.
Особливу небезпеку становлять хворі на стерті, атипові та безсимтомні форми хвороби, які досить поширені в епідемічних вогнищах. Вірус знаходиться в слині хворих в останні дні інкубації, в період гострих проявів хвороби і до 9 днів від початку захворювання. Хвороба найчастіше зустрічається серед дітей віком від 5-ти до 15-ти років. Серед дорослих висока захворюваність на епідемічний паротит спостерігається лише в місцевостях, де впродовж багатьох років, цього захворювання не було.
Епідемічний паротит найчастіше спостерігається взимку, а також навесні. Перенесене захворювання залишає після себе стійкий імунітет.
Профілактика. Заходи у вогнищі:
1. Хворого на епідемічний паротит ізолюють вдома, якщо є покази — у стаціонарі, на 10 днів від початку захворювання.
2. Обмежувальні протиепідемічні заходи в організованих колективах вводять для дітей до 10 років, які були в контакті з хворим і не хворіли на епідемічний паротит, термін від 11 до 21 дня від моменту контакту.
3. Заключну дезінфекцію у вогнищі не проводять. Приміщення провітрюють, проводять вологе прибирання.
4. За контактними у вогнищі (у дитячих колективах до 10-річного віку) встановлюють щоденний медичний нагляд.
Специфічна профілактика епідемічного паротиту здійснюється комбінованою вакциною, до якої входять вакцини проти краснухи, кору та епідпаротиту у віці 12 місяців з подальшою ревакцинацією в 6 років. Імунітет формується у 95% вакцинованих.