Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про кашлюк


Кашлюк – це інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається специфічними бактеріями Bordetella pertussis, характеризується гострим катаром дихальних шляхів і нападами спазматичного кашлю.
Джерело інфекції - хвора людина і здоровий носій. Найбільша заразність хворого припадає на перші 2 тижні захворювання, а взагалі заразний період триває 4-5 тижнів. При легкій формі захворювання тривалість виділення збудника менша, ніж при тяжкому перебігу. Носійство кашлюкової палички короткочасне і в передачі інфекції має другорядне значення.
Нетипово і легко інфекція перебігає у щеплених осіб, а також у дорослих, тому вони становлять особливу епідеміологічну небезпеку.
Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом. Через особливості клінічної картини (продукування в’язкого бронхіального секрету, а також спазмотичний кашель) хворий виділяє переважно великі краплі слизу і розповсюджує їх в межах 2 м навколо хворого.
Кашлюк відноситься до висококонтагіозних захворювань, сприйнятливість людей до нього висока. Частіше хворіють діти дошкільного віку.
Сезонність не дуже виражена, відзначається деяке підвищення захворюваності восени і взимку.
Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів (частіше 5-7 днів). Клінічно виділяють 3 стадії захворювання - катаральну, спазматичного кашлю та реконвалесценції.
Єдиним надійним засобом специфічної профілактики є вакцинація. Всім дітям з 2 місяців проводиться курс вакцинації проти коклюшу комбінованою вакциною АКДП чи АаКДП. Курс щеплення складається з трьох внутрішньом’язових ін’єкцій препарату з інтервалом 60 діб. Через 1,5-2 роки здійснюють ревакцинацію. Вакцинація в 70-80% попереджає захворювання або ж воно протікає в легкій формі.
В організованих дитячих колективах вводяться обмежувальні протиепідемічні заходи на 14 днів від дня контакту. Хворий на кашлюк ізолюється до 25 днів від початку захворювання (стаціонарне, амбулаторне лікування).
Контактні з хворим діти до 10-річного віку, які не хворіли на кашлюк, підлягають роз'єднання протягом 14 днів з моменту останнього контакту з хворим. Всі діти, що знаходилися в контакті з хворим, підлягають обстеженню на носійство кашлюку.
Якщо діти чи дорослі кашляють протягом 5-7 і більше днів незалежно від вказівок на контакт із хворим на кашлюк, теж підлягають обстеженню.