Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про інфекційний мононуклеоз

Інфекційний мононуклеоз – гостра інфекційна хвороба вірусної природи переважно з повітряно-краплинним механізмом зараження, характеризується гарячкою, поліаденітом (особливо шийним), гострим тонзилітом з нальотами, збільшенням печінки і селезінки. Збудником є вірус герпесу людини або вірус Епштейна-Барра.
Джерелом є хворі, які заразнi з перших днiв захворювання i реконвалесценти до 6 мiс. пiсля видужання. Перiодично вiрус видiляють i здоровi люди, якi є вiрусоносiями. Вiрус міститься в привушних залозах i видiляється зi слиною.


Механізм передачі переважно повітряно-краплинний, можливий контактний, аліментарний і трансфузійний (при переливанні крові). Вхідними воротами інфекції є слизова оболонка носоглотки і верхніх дихальних шляхів. У довкiллi вiрус мало стiйкий.
Iнфiкуються частiше діти (особливо у вiцi до 2 рокiв), iнфекцiйний процес у них перебiгає здебiльшого безсимптомно. Хворiють частiше пiдлiтки i особи до 25 рокiв. У віці понад 35-40 років захворювання практично не виникає. Здебільшого хвороба триває від 7-10 діб до 4-6 тиж., однак можливий затяжний перебіг (до 3 міс.) і навіть хронічний (до 2 років).
Контагіозність хворих на інфекційний мононуклеоз відносно невисока. Захворюваність має спорадичний характер. Епідемічні спалахи виникають рідко.
Сезонність не визначена, але більшість випадків хвороби припадає на холодну пору року. Імунітет після перенесеної хвороби стійкий, про що свідчить відсутність повторних випадків.
Інкубаційний період при інфекційному мононуклеозі коливається в межах 6-18 днів (до 30-40 днів). Іноді хвороба починається з продромального періоду тривалістю 2-3 дні, під час якого з`являються втома, млявість, зниження апетиту, біль у м`язах, сухий кашель.
Спеціальні профілактичні заходи в осередку не проводяться. Хворих госпіталізують за клінічними показами. Якщо хворого лікують вдома, йому виділяється індивідуальний посуд, предмети побуту, дітям іграшки. За контактними особами здійснюють медичне спостереження протягом 20 днів.
Дезинфікаційних заходів у вогнищі інфекції не проводять.