Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про ехінококоз


Ехінококоз – це гельмінтоз, що характеризується хронічним перебігом, алергізацією організму, деструктивним ураженням печінки, легень та інших органів.
Збудник – личинкова форма Echinococcus granulosus.
Паразит має довжину 2,2 — 5,4 мм, ширину 0,25 — 0,8 мм, складається і грушовидної голівки (сколексу) і 3—4 члеників.
Цикл розвитку ехінокока проходить за схемою: статевозрілий гельмінт – яйце – личинкова стадія – статевозрілий гельмінт, зі зміною біологічних видів хазяїв.
Статевозріла форма ехінокока паразитує в тонкій кишці остаточного хазяїна: свині, велика та дрібна рогата худоба, собаки, хижаки – лисиці, вовки та ін., які й служать джерелом гельмінта для людини.
Механізм передачі фекально-оральний, шляхи передачі – харчовий, водний, побутовий. Чинниками передачі є забруднені овочі, фрукти, руки.
Людина, як проміжний хазяїн, є епідемічно безпечною, оскільки вона є біологічним тупиком для личинкової стадії ехінокока.
Сприйнятливість до ехінококозу висока. Найчастіше захворюваність реєструється серед працівників тваринницьких ферм, боєнь, пастухів, чабанів, стригалів овець, мисливців, а також власників собак та членів їх родин. Переважно ураженими є особи у віці 20-40 років.
Характерна літньо-осіння сезонність.
Шкідлива дія паразита полягає в отруєнні організму людини продуктами його обміну і механічному тиску ехінококової кисти на навколишні тканини й органи.
Інкубаційний період – від кількох місяців до десятиріч, у залежності від локалізації, чисельності та швидкості росту цисти.
За характером ураження розрізняють первинний і вторинний ехінококоз. Тривалий час хвороба перебігає безсимптомно. Ступінь тяжкості перебігу ехінококозу залежить від місця розвитку (локалізації), розміру кисти та виникнення ускладнень.
Оперативне втручання є основним методом лікування. Диспансеризація у разі консервативного лікування пожиттєва, після оперативного – 6 міс.
Заходи в осередку не проводяться.
Комплекс ветеринарно-санітарних заходів при ехінококозі включає:
- моніторинг захворюваності серед тварин;
- обстеження тварин для своєчасного виявлення інвазованих;
- профілактичну дегельмінтизацію - один раз в квартал;
- знищення бродячих собак (залежно від інтенсивності епідемічного та епізоотичного процесу);
- дотримання правил забою сільськогосподарських тварин: в спеціально відведених для цього місцях, захищених від собак;
- правильне зберігання та транспортування туш тварин;
- при виявлені інвазованих ехінококом органів тварин – їх знищують або скидають у біотермічну яму;
- забійні пункти і скотомогильники експлуатувати у відповідності до санітарних вимог.
Медичні заходи передбачають виявлення інвазованих шляхом обстеження декретованих груп (мисливців, осіб, які мають контакт з собаками, що займаються обробкою хутра, виготовленням хутрових виробів, пастухів) чи за клінічними, епідемічними показаннями; дотримання гігієнічних норм і заходів індивідуального захисту працюючих осіб на підприємствах високого ризику інфікування.
Особиста профілактика ехінококозу полягає в тому, щоб обмежити контакт з собаками, не допускати їх до їжі та посуду людини, ретельно мити руки перед їжею та після контакту з тваринами, роботи на городі, ігор у дворі, в саду, збору грибів; не вживати в їжу немиті дикорослі ягоди, не пити некип'ячену воду з природних водойм.