Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про лямбліоз

Лямбліоз – це протозойне захворювання, що характеризується ураженням верхнього відділу тонкої кишки і жовчного міхура.
Захворювання викликає Lamblia intestinalis. Інвазивними є лише зрілі цисти лямблій. Які досить стійкі в зовнішньому середовищі.
Джерело зараження - хворі люди та паразитоносії. Воротами інфекції є верхні відділи тонкої кишки. Встановлено, що для розвитку лямбліозу досить потрапляння кількох (до 10) цист. В організмі хазяїна вони розмножуються у величезних кількостях (на 1 см кв. слизової оболонки кишки може перебувати до 1 млн. лямблій і більше). Протягом доби одна інвазована людина може виділити з випорожненнями до 18 млрд. цист цього збудника.
Механізм передачі лямбліозу - фекально-оральний. Фактори передачі - вода, харчові продукти, грунт, руки та предмети побуту, контаміновані цистами лямблій. Основний шлях передачі - водний. Ступінь забруднення фекаліями навколишнього середовища — вирішальний фактор у рівні ураженості населення лямбліозом. У дитячих установах провідне значення має контактно-побутовий шлях зараження.
Цисти лямблій виявлені в кишечнику деяких комах (мух, тарганів, борошняних хрущаков), які можуть сприяти їх поширенню.
Лямбліоз зустрічається повсюдно. Інвазованими є 10-12% дорослих людей і 50-80% дітей дошкільного віку. Інфікування дітей у 2-4 рази вище, ніж дорослих.
Характерна літньо-осіння сезонність. Інкубаційний період триває від 1 до 3 тижнів.
У більшої частини інвазованих лямбліоз протікає без клінічних проявів (латентна форма) або супроводжується лише дисфункцією кишечника. Розрізняють гостру та хронічну форми захворювання.
Основним методом лабораторної діагностики лямбліозу і паразитоносійства цих найпростіших є мікроскопічне дослідження дуоденального вмісту і випорожнень.
Профілактичні заходи, спрямовані на джерело інфекції, включають виявлення заражених лямбліями осіб серед декретованих контингентів, дітей та обслуговуючого персоналу дитячих установ, хворих з патологією травного тракту і імунодефіцитом різного походження.
Заходи, спрямовані на розрив механізму передачі - охорона об'єктів навколишнього середовища (водойм, грунту) від фекального забруднення, забезпечення населених пунктів доброякісною питною водою і каналізаційними спорудами. У дитячих дошкільних, лікувально-профілактичних установах, на харчових підприємствах обов'язковим є суворе дотримання санітарно-гігієнічного режиму.
Провідне місце в профілактиці лямбліозу займає дотримання правил особистої гігієни, використання кип’яченої води, вживання в їжу ретельно вимитих овочів та фруктів.