Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про краснуху


Краснуха - гостра вірусна хвороба, з групи інфекцій дихальних шляхів, яка супроводжується помірною інтоксикацією, крапчастою або плямистою висипкою, генералізованим лімфаденітом.
Вірус краснухи передається від людини до людини через прямий контакт з хворими повітряно - крапельним шляхом та трансплацентарним (під час вагітності через плаценту від матері до плоду).
Збудник інфекції виділяється в навколишнє середовище з носа або рота протягом тижня до появи висипу та тиждень, після висипання.
Краснухою може заразитися будь-хто, окрім тих, хто перехворів на дану інфекцію або щеплений від неї.
Інкубаційний період триває від 11 до 24 днів (частіше 16-20). Симптоми захворювання включають підвищення температури; висип блідо-рожевого кольору по всьому тілі, яка тримається 2-3 дні і зникає, не залишаючи пігментації та лущення; біль у суглобах; набр’якання задньошийних та потиличних лімфатичних вузлів, вони є щільні по консистенції та болючі при пальпації.
Інфікування краснухою вагітної жінки у продовж перших 3 місяців вагітності, може призвести до викидня, смерті плоду або народження дитини з вадами слуху, зору, серця, печінки або з розумовою відсталістю.
Після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет.
Лабораторно діагноз може бути підтверджений: серологічними методи (РН, РТГА, РЗК, РІФ) — наростання титрів антитіл в динаміці в 4 та більше разів; імуноферментним методом (визначення специфічних антитіл до даного захворювання); полімеразно ланцюговою реакцією (ПЛР)– визначення РНК вірусу краснухи.
Основним профілактичним заходом є обов’язкова імунізація дітей комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха) у віці 12 місяців та 6 років відповідно до наказу МОЗ України від 11.08.2014 року № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».
В осередку захворювання запроваджуються обмежувальні заходи:
- хворого на краснуху ізолюють на 5 днів від моменту висипу;
- спостереження за особами, які контактували із джерелом інфекції протягом 21 дня з моменту виявлення першого випадку та подовження карантину з кожним наступним випадком;
- проводити у приміщеннях вологе прибирання;
- декілька разів на день здійснювати провітрювання приміщень.