Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно и про кашлюк


Кашлюк - гостре інфекційне захворювання, яке викликає бактерія B.рertussis, передається повітряно-крапельним шляхом і характеризується циклічним перебігом, а також наявністю спастичного нападоподібного тривалого кашлю.
B.рertussis, поза організмом людини є помірно стійкою. Під впливом ультрафіолетового опромінення втрачає життєдіяльність за кілька хвилин, прямого сонячного світла – через 1 год., згубно діють високі температури (при 56 градусах С знешкоджується впродовж 10-15 хв.) Збудник зберігає інфекційність у крапельному аерозолі 20-30 год. у сухому мокротинні – декілька годин, є чутливим до дезінфекційних засобів та антимікробних препаратів.
Джерелом збудника інфекції є хворі з клінічно вираженими та стертими формами кашлюку , бактеріоносії (переважно дорослі, частіше матері хворих дітей, працівники дитячих дошкільних закладів – до 10%).
Найбільшу небезпеку для навколишніх хворий на кашлюк становить на ранніх стадіях захворювання, особливо протягом 1-2 тижнів (катаральний період). Поступово виділення збудника зменшується і повністю припиняється на 3-4 тижні захворювання.
Сприйнятливість до кашлюку серед не імунізованих осіб досить висока. Для кашлюку характерний осінньо-зимовий підйом захворюваності. Після перенесеного захворювання формується стійкий імунітет. Повторні випадки кашлюку зустрічаються дуже рідко.
Щеплені діти частіше переносять хворобу в легкій або стертій формі.
Найважливішою умовою успішного проведення протиепідемічних заходів при кашлюку є рання діагностика. Ізоляцію хворого в домашніх умовах проводять в окремій кімнаті чи за ширмою.
Госпіталізації підлягають хворі з тяжкою та ускладненою формами кашлюку, особливо діти віком до 2 років, хворі діти з родин, які проживають у несприятливих побутових умовах.
Ізоляція хворого триває до 25-го дня від початку хвороби.
На дітей до 7 років, які контактували з хворими на кашлюк, накладають обмежувальні заходи терміном до 14 днів із моменту ізоляції хворого чи на 25 днів від початку кашлю у хворого. Діти, які хворіли на кашлюк, діти віком понад 7 років, дорослі, які працюють у дитячих дошкільних закладах, підлягають медичному спостереженню: при госпіталізації хворого - 14 днів із моменту ізоляції хворого чи на 25 днів від початку кашлю у хворого.
Для розриву механізму передачі збудника інфекції проводять провітрювання приміщень і вологе прибирання, знезараження іграшок, посуду, інших предметів спільного вжитку.
Єдиним ефективним засобом запобігання захворюваності на кашлюк є щеплення. З метою активної імунізації у нас в країні використовують комбіновані вакцини з ацелюлярним кашлюковим компонентом нового покоління АаКДП. Такі вакцина зареєстровані в Україні (ІНФАНРИКС, ПЕНТАКСИМ ).