Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Небезпека від тварин – сказ!

scaz1В області щоденно реєструються випадки звернень людей за медичною допомогою з приводу покусів, подряпин, ослинень домашніми чи дикими тваринами.

Найбільш небезпечним наслідком яких є розвиток сказу (гідрофобії) у постраждалих.


Захворювання виникає не у всіх осіб, вкушених скаженою твариною. За статистикою захворюють від 3 до 50% людей. Розвиток сказу залежить від локалізації покусу та його розмірів (при покусах обличчя сказ виникає у 90 % осіб, кисті - у 63 %, проксимальних відділів кінцівок - у 23 %), віку вкушеного, реактивності організму, кількості вірусу, що потрапила в рану, його вірулентності та джерела зараження (тварин за ступенем зменшення небезпеки покусів можна розташувати в наступному порядку: вовк - лисиця - кіт - собака - велика рогата худоба).
Сказ – це вірусне захворювання, яке характеризуються смертельним ураженням центральної нервової системи людини і теплокровних тварин.
Збудник - РНК-вірус - розмножується та накопичується у клітинах мозку, а також слинних й слізних залозах.
Основним джерелом є дикі й свійські тварини (лисиці, вовки, кішки й собаки). Заразною тварина є з останніх днів інкубаційного періоду і протягом усього захворювання, аж до загибелі. Вона виділяє пінисту слину, яка містить величезну кількість вірусу. Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки.У період збудження хвора тварина нападає на усіх, хто трапляється їй на шляху, ковтає неїстивні предмети та відмовляється від води.
Єдиний механізм передачі сказу – контактно-рановий. Він реалізовується через покус або потрапляння слини хворої тварини на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки. Можлива передача вірусу через предмети, забруднені слиною хворих тварин.


Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою - реєструються поодинокі випадки захворювань серед людей, в середньому щороку від цієї недуги помирає 3-4 особи.
В 2015р. зареєстровано 6 випадків захворювань людей на сказ (Донецька, Харківська, Одеська, Дніпропетровська область).
Тернопільська область знаходиться в числі тих територій, де реєструвалися випадки сказу серед людей (2010р. і 2011р.).
На сьогодні існує високий ризик виникнення сказу серед населення краю.
З початку року вже 247 осіб (41 дитина) звернулися за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів області з приводу покусів, подряпин, ослинень тваринами. Ця кількість покусів є дещо вищою (на 3%), ніж торік. З них кожна 4 постраждала людина підлягала призначенню антирабічних щеплень. Слід зазначити, що основна кількість ушкоджень людям наноситься собаками та котами. Також зростає кількість постраждалих від гризунів.

scaz04З кожним роком число осіб, яким призначено курс антирабічних щеплень зростає. Це можна пояснити неблагополучною епізоотичною ситуацією зі сказу тварин – в області реєструється велика кількість випадків захворювання. Зокрема станом на 17 березня 2016 р. - 11. Відтак виявлено 5 осіб з підвищеним ризиком інфікування вірусом сказу, що контактували, були покусані тваринами, в яких лабораторно підтверджено дане захворювання.
Ускладнює ситуацію щодо сказу й неконтрольоване зростання чисельності бродячих собак.
Сьогодні вкрай загострилась ситуація із забезпеченням антирабічними препаратами для проведення специфічної імунопрофілактики з метою попередження розвитку захворювання у людини, яку покусала, подряпала, ослинила невідома або хвора чи підозріла щодо захворювання на сказ тварина.
Згідно діючих нормативно-правових актів, вакцинація проти сказу відноситься до категорії щеплень, які проводяться за епідемічними показаннями (при можливому ризику інфікування у випадку контакту особи з джерелом інфекції), а фінансування таких заходів здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. Поставка медичних імунобіологічних препаратів проводиться й за рахунок коштів Державного бюджету України, щоправда, впродовж останніх років антирабічна вакцина доправлялася централізовано в мізерній кількості.
Проблема зараз у тому, що антирабічна вакцина практично відсутня на теренах України. Відтак немає жодної змоги її закупити за кошти місцевого бюджету, оскільки реалізатори працюють індивідуально з постраждалими особами. Проте не у всіх є й для цього фінансова спроможність.
Відсутність антирабічних препаратів (вакцина, імуноглобулін) чи їх нерівномірна поставка призводить до порушення термінів, інтервалів між щепленнями та появи осіб, які не отримали належної медичної допомоги (специфічної імунопрофілактики), що ставить під загрозу життя постраждалих.

Неспроможність призначати адекватне лікування (курс антирабічних щеплень за умовними чи безумовними показами) зумовлює те, що найнадійнішою гарантією щодо попередження розвитку сказу (гідрофобії) у людини є уникнення будь-яких контактів з тваринами (покусів, подряпин, ослинень).
Будьте пильними та обережними – тварина, якою б милою не виглядала, завжди залишається твариною і від неї може прийти небезпека!scaz6