Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про туберкульоз


Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (паличка Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків – легені.
Джерелом інфекції є хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові), повітряно-пиловим (засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі), рідше харчовим (при споживанні заражених м’ясо-молочних продуктів) шляхом. Також інфікування може відбуватися при безпосередньому контакті з хворим (під час поцілунків) чи опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).
У третини хворих на туберкульоз відзначаються тільки симптоми функціонального характеру – швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження працездатності, слабкість. Ці люди тривалий час вважають себе здоровими, за медичною допомогою не звертаються і становлять небезпеку для оточуючих.
У 10 – 15% хворих на початковій стадії туберкульоз нічим не проявляється і є випадковою знахідкою при профілактичному флюорографічному обстеженні.
Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІД/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.
Для раннього виявлення туберкульозу передбачено проведення профілактичних флюорографічних оглядів дорослого населення (1 раз в 2 роки), декретованого контингенту і підлітків - 1 раз в рік, та масової щорічної туберкулінодіагностики - серед дітей (від 4 до 14 років).
Специфічна профілактика туберкульозу полягає у проведенні планового щеплення вакциною БЦЖ (на 3-5 добу життя та в 7 років).
Пам’ятайте, якщо Вас більше 2 тижнів турбує загальна слабкість, кашель, біль у грудях, утруднене дихання, підвищена температура тіла, пітливість, особливо вночі, кровохаркання, наявне зниження апетиту та безпричинна втрата ваги, негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи дільничного терапевта для обстеження та диференціації захворювання, оскільки комплекс цих симптомів характерний для туберкульозу.