Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про вітряну віспу


Вітряна́ ві́спа - вірусне захворювання, яке характеризується загальною інтоксикацією, поліморфною екзантемою з переважанням везикул.
Щороку в світі реєструють у середньому 80-90 млн. випадків вітряної віспи, а в Україні щороку реєструється біля 150 тисяч випадків. За рівнем захворюваності серед дітей вітряна віспа поступається лише гострим респіраторним вірусним та кишковим інфекціям.


Механізм передачі інфекції - повітряно-крапельний. Вітрянкою можна заразитися через слизову оболонку очей або за допомогою попадання інфекції у верхні дихальні шляхи. Найчастіше вітрянка передається від дитини до дитини в дитсадках і освітніх установах (школах, гімназіях). Заразним є хворий за 2-3 дні до початку висипу та до 5 дня після появи останнього висипання. Інкубаційний період при вітряній віспі триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів.
Збудником захворювання є вірус, що належить до сімейства герпесів, тому, як і всі інші віруси герпесу, після хвороби зберігається в організмі все життя, викликаючи в дорослому віці оперізуючий лишай. Після захворювання формується пожиттєвий імунітет, повторні випадки вітрянки вкрай рідкісні та потребують пильної уваги з боку медиків.
Найбільша активність захворювання в епідеміологічному плані в осінньо-зимовий період, зростання захворюваності збільшується в рамках періоду кожні 4-6 років. Найчастіше хворіють діти у віці 5-9 років, новонароджені на 2-3 місяці життя хворіють рідко, що пов'язано з наявністю у них материнських антитіл.
Початкові ознаки захворювання схожі на застуду – гарячка, зниження апетиту, іноді – болі в горлі. При підйомі температури з’являється висип: спочатку у вигляді дрібних округлих червонуватих плям (до 1 см), потім вони плавно піднімаються над поверхнею шкіри, перетворюючись на горбики, тоді – в сверблячі міхурці з прозорою рідиною. Згодом міхурці підсихають, вкриваючись кірочками, які безслідно відпадають впродовж 1-2 тижнів. Проте, якщо міхурці нагноїлися чи дитина їх розчухала, після загоєння міхурців формуються рубчики, що створює косметичні дефекти шкіри. Висипання можуть бути і на слизових оболонках рота та статевих органів, що супроводжується виразним свербіжем та неспокоєм.
Для полегшення самопочуття хворої дитини слід дотримуватись наступних рекомендацій.
- Коротко підстригти дитині нігті, щоб вона не розчухала і не здирала кірки, оскільки можна занести інфекцію.
- Купати дитину при нормальній температурі тіла та хорошому самопочутті, з дитячим милом без застосування мочалок або губок, щоб не здерти кірочки.
- При задовільному самопочутті рекомендуються прогулянки на свіжому повітрі, проте, осторонь від інших дітей, щоб не поширювати інфекцію.
- Щоденно здійснювати заміну натільної та постільної білизни.
- Здійснювати часте провітрювання і вологе прибирання приміщення, де перебуває хворий.