Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що варто знати про трихофітіюТрихофітія - грибкове захворювання, яке характеризується ураженням волосяної частини голови, гладкої поверхні шкіри, нігтьових фаланг і супроводжується свербінням, випадінням волосся, утворенням на шкірі обмежених круглих плям.
Збудники трихофітії надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі. В заражених приміщеннях, предметах догляду за тваринами, кормах залишаються життєздатними 4-8 років, у зараженому волоссі і лусочках шкіри зберігаються протягом 7 років. Грибки гинуть при кип’ятінні через 2 хв., а під дією сухої пари при 110°С через 1 годину. При використанні дезинфікуючих речовин спори грибків руйнуються через 10-30 хв.
Трихофітія передається як від хворих людей, так і від хворих тварини (при догляді за домашніми тваринами, через шерсть та лусочки, які тварини залишають на сіні). Від людини до людини передача збудника відбувається при безпосередньому контакті і через особисті речі (головні убори, постільну білизну, гребінці, ножиці, рушники). Спори грибів можуть передаватися через перукарські інструменти, якщо ті не продезинфіковані, вірогідні випадки зараження в навчальних закладах - дитячих садках і школах. Тому діти значно частіше страждають від трихофітії.
Існує ще й внутрішньосімейне зараження. Якщо хворіє один член сім'ї, хвороба поширюється й на інших.
В залежності від типу збудника і характеру ураження розрізняють трихофітію волосяної частини голови, гладкої шкіри та нігтів.
Трихофітія волосяної частини голови зустрічається значно частіше у дітей, рідко - у грудних дітей і у дорослих. Симптоми: білясті вогнища неправильних контурів, без чітких меж, діаметром 1-2 сантиметри. Плями не зливаються між собою, знаходяться ізольовано, у подальшому утворюються лусочки, які відстають від шкіри, під ними шкіра голови запалена. Волосся стає тьмяним і ламким, може різним чином деформуватися. Волосся в зоні осередку рідшає за рахунок обламування, яке відбувається на відстані 2-3 сантиметрів від поверхні шкіри.
Трихофітія гладкої шкіри розвивається, в більшості випадків, на обличчі, шиї, передпліччях, але може знаходитися і на інших частинах тіла. Вона може поєднуватися з трихофитією волосяної частини голови або існувати самостійно. Ознаки захворювання: круглі плями на шкірі, покриті лусками або бульбашками, спочатку запалені, червонуваті. Свербіння чи больових відчуттів немає або вони виражені слабо. З часом, центральна частина плями починає виглядати майже здоровою, ураження зберігається у формі «кільця».
Трихофітія нігтів починається із вільного краю нігтьової пластинки, а через декілька місяців поширюється на весь ніготь. Він при цьому потовщується, стає крихким, набуває грязно-сірого кольору.
Діагноз трихофітія виставляється на основі характерних клінічних ознак та мікроскопії ураженого волосся й лусочок, відібраних з країв ураженої ділянки, яка не піддавалась лікуванню, а також культуральний метод для визначення роду і виду грибка.
Профілактичні заходи:
- дотримуватись ветеринарно-санітарних правил утримання та догляду за тваринами;
- хворих і підозрілих на захворювання тварин негайно ізолювати і лікувати, здорових тварин вакцинувати;
- у приміщеннях, де перебували хворі тварини проводити дезинфекцію;
- дотримуватись правил особистої гігієни;
- не користуватися одягом чужих людей;
- не відвідувати перукарні, косметичні салони, лазні, тощо, у яких не якісно проводиться прибирання приміщень, дезінфекція перукарського, манікюрного інструментарію;
- прасувати нижню та постільну білизну після ретельного прання у гарячій воді.