Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


І знову про правець.


Актуальність захворювання зумовлена особливостями правця, його повсюдне поширення, загальна чутливість, відсутність імунітету навіть після перенесеного захворювання, вкрай тяжкий перебіг з високою летальністю (і зараз гине 40-70 % захворілих), а правець новонароджених залишається однією з основних причин дитячої смертності.
Тернопільська область належить до території з високим ризиком інфікування правцем (показники захворюваності практично завжди перевищують середні в державі), щорічно реєструється 2-3 випадки правця.
В серпні 2016 року в області відмічено ускладнення епідемічної ситуації щодо захворюваності на правець. Впродовж двох тижнів на цю недугу захворіло 3-є осіб, в тому числі одна дитина, жителі різних районів та м. Тернополя. В одному випадку захворювання закінчилось летально.
Причиною виникнення правцю в більшості випадків є те, що хворі не звертаються за медичною допомогою з приводу отриманих травм, первинна хірургічна обробка не проводиться і не вирішується питання щодо проведення екстренної профілактики правця.
Враховуючи таку ситуацію необхідно ще раз нагадати про це захворювання.
Правець – це гостре інфекційне захворювання, яке уражає нервову систему, викликає тонічні і тетанічні судоми скелетних м’язів, що ведуть до порушення дихання та асфіксії. 50% випадків захворювання на генералізований правець закінчуються летально.
Захворювання є поширеним у багатьох країнах світу та відоме з давніх часів.
Збудником правця є правцева паличка, яка належить до анаеробних мікробів, утворює спори і виділяє токсин. Вона міститься у ґрунті, а спори її є в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. У зовнішнє середовище паличка потрапляє з випорожненнями людини і тварин. Збудник правця дуже стійкий. У зовнішньому середовищі спори зберігаються роками, а коли потрапляють у сприятливі умови – проростають, і з них знову утворюються правцеві палички, які швидко розмножуються.
Збудник може проникнути в організм людини через пошкодженні шкіряні покриви та слизові оболонки, частіше через колоті рани, при побутових і сільськогосподарських травмах. Захворювання може розвинутись при укусах, опіках, відмороженнях, у породілль при порушенні асептики, у новонароджених при забрудненні пупкової рани.
Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається. Сприйнятливість до правця висока, частіше хворіють жителі сільської місцевості.
Максимум захворювань припадає на літо та осінь.
Після перенесеної хвороби імунітет не створюється.
Першими симптомами захворювання є підвищенна збудливість, неспокій, почуття страху, безсоння. Може спостерігатися посилене потовиділення, субфебрильна температура. У хворих відмічаються тупі болі, що тягнуть в області рани. Зявляються «тягнучі» болі в ділянці спини, попереку, потилиці, болі в горлі, особливо при ковтанні, зубні болі. Одночасно з цим проявляються перші характерні ознаки правця, наприклад, тризм – судорожне скорочення жувальних м’язів, з-за яких часом неможливо відкрити рот.
Єдиний спосіб вберегтися від правця — вакцинація, яка є плановою в нашій країні. Згідно Календаря профілактичні щеплення починаються з двох місяців життя дитини, потім в 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років, 16 років та в подальшому кожні десять років. Імунізація проводиться комбінованими препаратами, до складу яких входить правцевий компонент (Пентаксим, Інфанрікс, АКДП, дифтерійно-правцевий анатоксин, АДП-М).
Для попередження виникнення правця при травмах необхідно проводити екстренну профілактику, яка передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту.
Екстрена профілактика правця показана у таких випадках:
• травми з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
• обмороження та опіки (термічні, хімічні, радіаційні) ІІ, ІІІ та IV ступенів;
• гангрена або некроз тканин будь-якого типу, тривалі абсцеси;
• покуси тварин;
• проникаючі пошкодження шлунково-кишкового тракту.
Призначення засобів для екстренної профілактики правця здійснюється в залежності від наявності документального підтвердження про щеплення, а також враховуючи характер травми. Застосовуються наступні препарати : правцевий анатоксин (АП), дифтерійно-правцевий анатоксин із зменшеним вмістом антигенів (АДП-М), протиправцевий людський імуноглобулін та протиправцеву сироватку.
Враховуючи недостатнє забезпечення імунобіологічних препаратів з правцевим компонетом впродовж останніх років, відмічається зниження рівня охоплення щепленнями населення області, що призводить до збільшення незахищених осіб.
В такій ситуації кожна людина сама повинна подбати про своє здоровя, а саме при травмах обовязково звертатись за медичною допомогою для проведення первинної хірургічної обробки рани та екстренної профілактики правця (введення АП чи АДП-М).

Завідувач відділу епіднагляду
(спостереження) та профілактики
інфекційних хвороб М.М. Павельєва


В.о.завідувача відділу епіднагляду
(спостереження) та профілактики
неінфекційних хвороб В.В. Сверстюк