Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Як попередити грип та гострі респіраторні вірусні інфекції?

Загальна захворюваність на грип та ГРВІ за останні 7 днів склала 401 випадок на 100 тисяч населення. 

Січень «традиційно» розпочався зниженням захворюваності на ГРВІ та грип, що пов’язано із Новорічними та Різдвяними святами. За 1 тиждень кількість захворілих зменшилась у порівнянні з попереднім тижнем (52 тиждень 2016 року) на 40,5% (4260 випадків проти 7155). Питома вага дітей до 18 років серед хворих склала 54,6% (2326 ос.), школярів – 51,2% від усіх захворілих дітей (1191ос.). Зниження захворюваності серед дітей з попереднім тижнем складає 47,5%, серед дітей шкільного віку – 57,9%.
Госпіталізовано за звітний тиждень 238 осіб, із них 167 дітей (70,2%). Кількість госпіталізованих зменшилась на 35,3% (госпіталізовано на 52 тижні 368 осіб).
Летальних випадків не зареєстровано.
Лабораторно підтверджено в області циркуляцію вірусів грипу А: за останній тиждень у 2 хворих виявлено РНК вірусу грипу А; з початку епідсезону обстежено 60 осіб методом ПЛР на віруси грипу, позитивний результат в 35 випадках – грип А (діти – 19, дорослі - 16).
Вакциновано проти грипу в області 1037 осіб. Жодного випадку ускладнень після вакцинації не зареєстровано.
Таким чином, епідситуація із захворюваності на грип та ГРВІ в області залишається нестійкою, спостерігається динаміка до зниження.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка інколи лише за 4-5 днів може призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хворий кашляє, чхає чи просто говорить. Як правило, радіус зони зараження навколо людини, яка занедужала становить 2 метри. Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – в середньому це 7 днів.
Основним заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Вона здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає прогнозованому штаму і містить антигени (білок) одразу трьох штамів вірусу грипу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ. Імунна система осіб, які були щеплені, виробляє власні антитіла для захисту проти хвороби. Вакцинацію можна робити всім бажаючим знизити ризик захворювання на грип і запобігти його можливим ускладненням.
Вакцинація особливо рекомендована групам ризику - дітям, людям похилого віку, з хронічними захворюваннями, персоналу медичних, навчальних закладів, працівникам сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особам, що спілкуються з великою кількістю людей, персоналу підприємств, установ, організацій, особам, що перебувають в спеціалізованих колективах закритого типу (дитячі будинки, будинки престарілих тощо).
Щоб не захворіти на грип, крім проведення вакцинації проти грипу, скористайтеся також порадами, а саме:
- уникайте скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому, що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів хвороби;
- користуйтеся одноразовими масками — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться;
- регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях.
З метою попередження захворювання на грип в школах, дитячих дошкільних закладах (скоро розпочнеться навчання дітей в школах області після зимових канікул) необхідно забезпечити нормальний температурний режим, виконання санітарно-гігієнічних заходів: систематичне провітрювання приміщень, проведення вологого прибирання. Особливої уваги потребують школи та дитячі заклади, де внаслідок тісного контакту створюються умови для спалаху грипу. Тому потрібно щоденно проводити огляд дітей та обслуговуючого персоналу, своєчасно ізолювати хворих;
- повноцінно харчуйтеся, висипайтеся, уникайте перевтоми — для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням;
- користуйтеся тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті.
Якщо все ж з'явилися ознаки хвороби:
- залишайтеся вдома. Не йдіть на роботу, якщо захворіла дитина, не ведіть її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них;
- якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я — обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому;
- ізолюйте хвору людину — виділіть їй окрему кімнату і посуд, визначіть хто буде доглядати за нею, і при можливості тримайтеся на відстані від хворої людини (не менше 2 метрів);
- прикривайте рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидайте у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщенні на сайті, дозволяється за умови посилання на terses.gov.ua.

Лікар-епідеміолог С.В. Маціпура