Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Актуальність ротавірусної інфекції

Ротавірусна інфекція – це інфекційне захворювання вірусної етіології, що проявляється в основному у вигляді розладів з боку шлунково – кишкового тракту.
За даними ВООЗ щорічно в світі реєструються до 125 млн. випадків ротавірусної інфекції, з яких 600-900 тис. летальні. В Україні частка гастроентероколітів ротавірусного походження в загальній структурі кишкових інфекцій займає 35 - 40%.

Етіологія – збудник інфекції – ротавірус.
Джерело інфекції – хворий чи клінічно здоровий вірусоносій. Особливу епідемічну небезпеку становлять хворі з легким і стертим перебігом захворювання, які вважають себе здоровими і рідко звертаються за медичною допомогою, а також носії інфекції.
В навколишнє середовище віруси від людини виділяються із сечею, фекаліями, також виявляються в слині хворих. Масивне виділення збудника з фекаліями відбувається з перших днів і навіть годин від початку захворювання (пік припадає на 3–6-й день). Виділення вірусу у 70% дітей триває до 20 днів від початку захворювання. Особливо небезпечним є виділення вірусу в навколишнє середовище від здорових носіїв.
На різних об’єктах навколишнього середовища вірус зберігає життєздатність від 10–15 днів до 2-х місяців. На овочах при температурі 4оС – 25–30 діб, у водопровідній воді за температури 20–40оС - більше 2 місяців. Збудник втрачає свою активність під час кип’ятіння впродовж 30 хв.
Для ротавірусної інфекції характерна зимово - весняна сезонність, пік якої припадає на січень – березень, що пов’язано із сприятливими погодніми умовами для циркуляції збудників (температура повітря від 0 до +5º С).
Механізм передачі – фекально - оральний, що реалізується водним, харчовим шляхом, але найчастіше - під час побутових контактів, через іграшки, дитячий посуд, соски, забруднені руки дорослих та дітей. Виділення ротавірусів із носоглоткових змивів у хворих із катаральними синдромами наводить на думку про існування повітряно – краплинного механізму передачі, що особливо небезпечно в дитячих організованих колективах.
Сприйнятливість – висока серед усіх вікових груп, найчастіше у дітей від 6 міс. до 2-х років. Інфікування під час контакту з хворим відбувається практично у 60 - 65 % випадках. При ротавірусній інфекції можливі повторні захворювання у дітей не тільки протягом життя, але й впродовж одного року. Вірогідність повторного зараження дитини на першому році життя складає 40 %, у віці 2-х років - 70% дітей хворіють двічі, 40% - тричі, 20% - 4 рази.
Інкубаційний період триває від 12 до 24 годин, перебіг захворювання 3-7 днів. Клінічний перебіг: блювання, інтоксикація, діарея, лихоманка, можливі катаральні прояви. Виділяють типову з класичними ознаками та атипову форму хвороби (стерта та безсимптомна).
Основними заходами профілактики при ротавірусній інфекції є: дотримання правил особистої гігієни при приготуванні їжі, догляді за дітьми, особливо новонародженими; використання для приготування молочних сумішей кип'яченої бутильованої води в заводській упаковці, що передбачена для дитячого харчування. Рекомендовано обмежити спілкування з хворими членами родини. При виникненні перших ознак захворювання, обов’язково звертатись до лікаря.

Головний спеціаліст Кулачковська І.В.