Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Про актуальність досліджень продовольчої сировини на харчових продуктів на вміст ГМО.

Вірусологічною лабораторією відділу досліджень біологічних факторів ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»

в 2015 році продовжується робота по визначенню ГМО в продовольчій сировині та харчових продуктах. За період з 01.01. по 05.03.2015р. значно зросла кількість досліджених взірців продукції і сировини (всього - 118) у порівнянні з аналогічним періодом 2014р. (за період 2014 року всього досліджено 187 взірців, з них позитивних 7, що становить 3,7%). Серед загальної кількості протестованих в поточному році взірців 25,4% позитивних результатів на вміст ГМО належать сої (всього 30), яка може використовуватись як для виробництва кормів для худоби та птиці, так і у виробництві харчових продуктів для населення. Одна з позитивних знахідок наявності ГМО належить сарделькам вищого сорту. 

У відповідності до вимог Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» №1103 від 31.05.2007 року, якщо мова йде про обіг ГМО не з метою апробації або в науково - дослідних цілях, введенню в обіг ГМО обов’язково повинна передувати державна реєстрація ГМО та продукції, отриманої з їх застосуванням. Таку реєстрацію здійснює Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України.
На жаль, до цього часу жодного реєстру ГМО та продукції, виробленої з їх застосуванням, в Україні не створено, тому існує можливість, що виробники сільськогосподарської продукції будуть намагатися ввозити та запроваджувати ГМО і пов’язану продукцію нелегально.
З метою запобігання такої ситуації, спеціалістами Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області підготовлено відповідні інформаційні листи та пропозиції як замовникам експертизи, так і керівництву Державної ветеринарної та фітосанітарної служби області.
Оскільки Україна підписала та ратифікувала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами і працює на даний момент над уніфікацією власного законодавства із законодавством ЄС, пропонується передбачити спрощену реєстрацію на території України ГМО та продукції, виробленої з їх застосуванням, за умови їх реєстрації в Європейському Союзі. При цьому згадану спрощену процедуру реєстрації визначатиме Кабінет Міністрів України.
З метою запровадження спрощеної процедури реєстрації на території України ГМО та продукції, виробленої з їх застосуванням, зареєстрованих в Європейському Союзі, було розроблено Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів" (щодо запровадження спрощеної процедури реєстрації на території України ГМО та продукції, виробленої з їх застосуванням, зареєстрованих в Європейському Союзі)
Проектом передбачено внесення змін до статті 14 «Державна реєстрація ГМО та встановлення обмеження щодо їх застосування» Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» щодо запровадження спрощеної процедури реєстрації на території України ГМО та продукції, виробленої з їх застосуванням, зареєстрованих в Європейському Союзі.