Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Заходи безпеки при роботі з пестицидами, перша допомога при отруєнні.

В сучасних умовах немислиме вирощування овочів, фруктів та інших сільськогосподарських рослин без застосування хімічних засобів захисту рослин – пестицидів.

Весною на городніх, дачних ділянках починаються сільськогосподарські роботи (для початку обробка дерев та кущів пестицидами).

Хімічний метод захисту рослин простий, доступний, надійний та ефективний. Однак, при його невмілому застосуванні, можна завдати значної шкоди не тільки навколишньому середовищу, а й здоров'ю людини. Як свідчить досвід попередніх років основними причинами виникнення отруєнь є:
- використання препаратів, не дозволених до застосування населенням;
- проведення робіт з застосуванням хімічних засобів захисту рослин без дотримання затверджених регламентів їх безпечного застосування: дози препаратів, кратності обробок, умов застосування, тощо (регламенти застосування обов'язково вказуються на етикетці);
- проведення робіт з порушенням вимог техніки безпеки при використанні пестицидів і агрохімікатів.
Щоб уникнути прикрих випадків отруєння пестицидами необхідно суворо дотримуватись санітарних правил поводження із пестицидами (отрутохімікатами).
Перш за все, щоб не пошкодити власному здоров’ю, всі хімічні засоби захисту рослин слід купувати тільки в спеціалізованих магазинах, торгових точках, кіосках, які мають на цей вид діяльності ліцензію.
Перед початком робіт з пестицидами необхідно старанно ознайомитись з інструкцією по застосуванню даного хімічного препарату.
Роботи необхідно проводити рано в ранці, або ввечері, коли температура повітря не перевищує 20°С. Необхідно передбачити захист шкіри, очей та органів дихання від пестицидів (протигаз, респіратор, ватно-марлева пов'язка).
Проводячи обприскування пестицидами, слід ставати з навітряного боку, так щоб пестициди відносило від працюючого з ними.
Під час роботи з пестицидами забороняється приймати їжу та курити. Після проведення робіт необхідно ретельно вимити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг.
При перших ознаках отруєння слід негайно припинити роботу і звернутись в найближчу лікувальну установу для отримання медичної допомоги, або викликати швидку допомогу.
У випадку підозріння на отруєння, під час, або після закінчення робіт з пестицидами (отрутохімікатами) необхідно:
- негайно вийти (або винести потерпілого) із зони забрудненої пестицидами;
- незалежно від характеру хімічного препарату (отрутохімікату), який викликав отруєння, необхідно звільнити потерпілого від забрудненого одягу, в якому він працював;
- у випадку потрапляння розчину отрутохімікату на відкриті ділянки шкіри - ретельно змити водою з милом;
- якщо розчин потрапив в очі – промити добре водою, або 2% розчином питної соди;
- якщо розчин потрапив у шлунок – випити пару склянок води та викликати блювання подразнюючи пальцем задню стінку гортані. Після промивання шлунку прийняти сорбенти (активоване вугілля та ін.).
Ні в якому разі не можна викликати блювання у потерпілих при втраті свідомості або судомах.
При ослабленні дихання слід піднести до носа потерпілого нашатирний спирт, або почати робити штучне дихання.
Після надання першої допомоги потрібно якнайщвидше викликати лікаря для надання кваліфікованої медичної допомоги.
Пам’ятайте, що дотримання регламентів застосування пестицидів, особистої гігієни та заходів безпеки при проведенні робіт з ними гарантує безпечність для Вашого здоров'я.