Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Рекомендації населенню щодо збереження здоров’я в умовах літньої спеки

speka derzslb

У зв’язку зі спекотними погодними умовами, які на даний час тривають на території України, параметри мікроклімату у житлових та громадських умовах завишені. Оптимальними для мікроклімату житлових і громадських приміщенні в теплі періоди року вважаються: температура повітря 20-25°С, відносна вологість-30-60%.
З метою послаблення несприятливої дії високої температури в житлових та громадських будинках, офісних приміщеннях необхідно перш за все дотримуватися таких заходів:


- На вікнах встановити сонцезахисні пристрої (жалюзі, штори білих тонів);
- По можливості встановити мобільний або стаціонарний кондиціонер, проте не слід зловживати, а саме у приміщенні з кондиціонером уникайте переохолодження організму, не знижуйте температуру повітря нижче 22 ºС.
- Якщо в приміщенні немає кондиціонера, то повітря можна трохи охолодити, використовуючи ємність із водою, яку поставити перед електричним вентилятором. Вода під дією теплого повітря інтенсивно випаровується, охолоджуючи таким чином приміщення на 2-3 градуси.
- У приміщеннях проводити часте вологе прибирання з метою підвищення вологості повітря та зниження його температури.
- Провітрювання приміщень здійснювати у нічні, ранкові та вечірні години. У інший час кватирки, фрамуги, вікна необхідно тримати зачиненими, що значно зменшить проникнення гарячого повітря всередину приміщення;
- Носити легкий, просторий, світлих тонів одяг, який добре пропускає повітря;
- З метою попередження перегріву організму, періодично, особливо після повернення з вулиці, необхідно приймати душ.
- Вживати збільшену кількість рідини близько 2,5 – 3 літрів. Під час спеки людина з потом витрачає велику кількість рідини та солей через шкіру і дихальні шляхи. Для компенсації втрат рідини та мікроелементів рекомендується вживати: негазовану підсолену та мінеральну лужну воду, кисло-молочно напої (знежирене молоко, молочна сироватка), соки, несолодкі відвари ягід та фруктів, зелений чай. Вживання газованих напоїв рекомендується обмежити. Люди похилого віку повинні часто вживати воду, не очікуючи на відчуття спраги. Більш пильно потрібно слідкувати за водним статусом людей, які не можуть обслуговувати себе самостійно, до таких належать лежачі хворі, діти, пацієнти зі зниженою розумовою функцією.
- Не вживайте алкоголь. Будьте обережними з алкогольними напоями, особливо біля води та на пляжі. Спека під сорок градусів плюс алкоголь, який розширює судини, і вода з температурою 20-25. С, викликають рефлекторний спазм судин, унаслідок чого може виникнути зупинка серця навіть на мілині.
- при можливості обмежте фізичні навантаження, особливо під відкритим сонцем та в години найбільшої спеки. Обмін тепла в організмі людини залежить від рівнів фізичної активності, акліматизації, віку та будови тіла. Необхідно знати про підвищення ризику виникнення теплового удару при фізичній активності під час спекотної погоди.
- не виходьте засмагати на пляж у «годину пік» - з 12.00 до 16.00, тому що можна отримати сонячний удар.
- уникайте задушливого громадського транспорту, особливо з 12.00 до 16.00. Людям старшого віку радимо перенести свої справи на ранок або вечір.
- вживайте їжу, що легко засвоюється, з багатим вмістом вітамінів та мінеральних речовин, надавати перевагу овочам та фруктам.
Лише дотримуючись правил поведінки в період аномальної спеки ви зможете вести нормальний спосіб життя і максимально зберегти своє здоров’я і здоров’я своїх дітей.


Головний спеціаліст
санітарно-гігієнічного відділу
Головного управління Держсанепідслужби
у Тернопільській області Черномиз Х.І.