Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про Кашлюк

 

Кашлюк – це інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається специфічними бактеріями Bordetella pertussis, характеризується гострим катаром дихальних шляхів і нападами спазматичного кашлю.
Механізм передачі інфекції - повітряно-крапельним. При контакті з хворими у сприйнятливих людей захворювання розвивається з частотою до 90%. Частіше хворіють діти дошкільного віку. Сезонність не дуже виражена, відзначається деяке підвищення захворюваності восени і взимку.


Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів (частіше 5-7 днів). Діагноз у катаральному періоді може бути поставлений після отримання результатів бактеріологічних досліджень. Підставою для дослідження в цих випадках зазвичай служать епідеміологічні дані (контакт з хворими на кашлюк, відсутність даних про щеплення та ін.) У період спазматичного кашлю діагноз кашлюку поставити значно легше, тому що з'являються типові напади.
Єдиним надійним засобом специфічної профілактики кашлюку є вакцинація. Всім дітям з 2 місяців проводиться курс вакцинації проти кашлюку, що складається з 3 ін'єкцій вакцини. Ревакцинацію роблять через 1,5-2 роки після курсу вакцинації. Вакцинація в 70-80% попереджає захворювання або ж воно протікає в легкій формі.
В організованих дитячих колективах вводяться обмежувальні протиепідемічні заходи на 14 днів від дня контакту. Хворий на кашлюк ізолюється до 25 днів від початку захворювання (стаціонарне, амбулаторне лікування).
Всі діти, що знаходилися в контакті з хворим, підлягають обстеженню на носійство кашлюку. Якщо діти чи дорослі кашляють протягом 5-7 і більше днів незалежно від вказівок на контакт із хворим на кашлюк, теж підлягають обстеженню.