Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що треба знати про поліомієліт

poliemot1
Незважаючи на досягнуті успіхи у боротьбі з поліомієлітом у світовому масштабі, проблема поліомієліту не лише не втратила актуальності, а навпаки, набула ще більшого значення у зв’язку з можливістю завозу «дикого» поліовірусу з територій, що залишаються ендемічними, та низьким охопленням імунізацією проти поліомієліту в Україні впродовж останніх років.
Поліомієліт - хвороба, що відома людям уже декілька тисячоліть. На відміну від інших поширених хвороб, таких як грип, холера, чума, до кінця XIX століття великі епідемії поліомієліту були невідомі. У давніх джерелах, в яких згадується про поліомієліт, йде мова про поодинокі випадки хвороби. Найдавнішим свідченням існування поліомієліту є кам'яна давньоєгипетська стела епохи XVIII династії (1403–1365 рр. до н. е.). На стелі зображений молодий жрець з деформованою ногою та милицею.
poliemot02
Час від часу у світі трапляються локальні спалахи хвороби, які не переростають в більшу епідемію:
- 2006 рік поліомієліт був зафіксований на півночі Нігерії;
- 2010 рік У Таджикистані було зареєстровано більше 643 випадків хвороби, що становило 75% всіх випадків захворювання у світі. Спалах поліомієліту в Таджикистані призвів до загибелі 29 дітей, більше ніж 480 людей були паралізовані;
- у грудні 2010 року ВООЗ повідомила про 179 смертей та 476 паралізованих у Республіці Конго. Спалах був визнаний як особливо небезпечний, оскільки смертність сягала до 42% хворих. Крім того хворіли не лише діти, а й люди похилого віку;
- 2011 рік було зафіксовано десятки випадків хвороби в Пакистані;
- в жовтні 2013 року ВООЗ підтвердила 39 випадків поліомієліту у Сирії. Це десятки паралізованих дітей та сотні можливих носіїв вірусу.
Станом на 1 вересня 2015 року в Україні зафіксовано два випадки поліомієліту. Це двоє дітей із Закарпатської області (одній дитині десять місяців, другій – чотири роки) не були щеплені від поліомієліту і, після зараження циркулюючим вірусом поліомієліту похідного від вакцинного штаму, в них з’явились симптоми паралічу. Циркуляція такого вірусу стала можливою через дуже низький рівень імунізації в Україні протягом декількох років.
Що таке поліомієліт ?
Поліомієлі́т — гостре інфекційне захворювання, яке зумовлене поліовірусом та здатне перебігати з ураженням центральної нервової системи, з виникненням парезів та паралічів. Із двох сотень інфікованих поліомієлітом паралізованою буде одна особа (найчастіше це параліч ніг). З таких паралізованих 5-10% помирає в результаті паралічу дихальної мускулатури.

Як передається захворювання ?
Вірус поліомієліту передається від людини до людини через рот, з водою або їжею.
Джерело інфекції — людина (хвора або носій, що переносить зараження безсимптомно); збудник виділяється через рот (декілька діб), а потім із випорожненнями (декілька тижнів, а іноді й місяців). Зараження може відбутися повітряно-крапельним шляхом, але частіше — при потраплянні збудника до рота (через забруднені руки, їжу).
Профілактика захворювання ?
Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації. Єдиним захистом проти поліомієліту є використання вакцин - оральної поліомієлітної та інактивованої. Вони безпечні, ефективні та дієві.
Нагадаємо, що перші дві дози вакцини проти поліомієліту мають бути інактивованими. Наступні дози вакцини – оральні (захищають слизову оболонку кишківника від цієї інфекції).