Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що треба знати про кір

Кір – це гостре вірусне захворювання, що проявляється інтоксикацією, гарячкою, запаленням верхніх дихальних шляхів та кон’юнктив, специфічною енантемою і плямисто-папульозним висипом.
Збудник належить до сімейства параміксовірусів.
Єдиним джерелом інфекції є людина, хвора на кір (з останніх 2 діб інкубаційного періоду до 5-го дня після появи висипу). При ускладненні кору пневмонією заразний період продовжується до 10-го дня від початку висипання.Механізм передачі збудника кору повітряно- крапельний.
Для кору властива осінньо-зимова сезонність та характерна періодичність, тобто підйоми і спади через кожні 5-6 років.
Сприйнятливість загальна, залежить від віку людини. Єдиною захищеною від кору віковою групою можуть бути грудні діти, які мають трансплацентарний протикоровий імунітет від матерів, що перенесли кір у минулому або були вакциновані. В подальшому напруженість вродженого імунітету знижується і до 6-9 місяців діти стають сприйнятливими до кору. Проте, якщо мати дитини не має імунітету проти кору, то дитина сприйнятлива до захворювання з перших днів життя.
Частіше хворіють діти старшого віку і дорослі, не щеплені проти кору. Після перенесеного захворювання зберігається стійкий імунітет.
Інкубаційний період – 9-17 діб. У типових випадках в перебігу хвороби виділяють три періоди: катаральних змін, висипки та пігментації.
Хворого ізолюють до 4-го дня від появи висипу, у разі ускладнення пневмонією – до 10-го дня. В епідемічному осередку здійснюють медичне спостереження за контактними особами (які раніше не хворіли) зі щоденною термометрією і оглядом.
Діти, що перебували в контакті із хворими на кір і не були щеплені, за одноразового контакту в перші 7 днів можуть відвідувати дитячі заклади, надалі - не допускають у колектив до 21-го дня від моменту спілкування.
Основною мірою профілактики кору серед дітей є планова вакцинація відповідно до затвердженого Міністерством охорони здоров’я Календаря щеплень. Для проведення щеплень застосовують тривакцину - проти кору, паротиту та краснухи (КПК). Специфічній профілактиці підлягають діти у віці 12 місяців з подальшою ревакцинацією – в 6 років.
Проведена вакцинація сприяє зниженню захворюваності та зменшує ризик розвитку ускладнень.
За епідемічними показами вакцинацію проводять в перші три дні від моменту контакту з хворим, раніше нещепленим дітям та особам до 30-ти років.
Сьогодні планова імунізація розглядається світовою спільнотою як найбільш економічний та доступний засіб боротьби з імунокерованими інфекціями.