Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що треба знати про грип

Найпоширенішими в усьому світі соціально-небезпечними хворобами є грип та гострі респіраторні інфекції.
Звичайно захворюваність грипом носить характер епідемій, котрі людству відомі з давніх-давен, вони охоплюють величезні території.
Про епідемію грипу говорити ще рано, але хвиля даного захворювання в осінньо-зимовий період нас не мине.
На сьогоднішній день епідситуація з грипу та ГРІ у Тернопільській області спокійна, якщо не рахувати окремих випадків.
Збудником грипу є вірус. Відомо кілька різновидів вірусу грипу – А, В, С, які характеризуються постійною мінливістю, що значно ускладнює боротьбу з ним. Відомо ще більше 230 збудників ГРІ. Збудник грипу у зовнішньому середовищі малостійкий – в повітрі приміщень від дії кімнатної температури гине протягом декількох годин, від прямого сонячного світла та дії різних хлорних препаратів протягом 5-10 хвилин, при низьких температурах зберігається довго.
Передається грип від хворої до здорової людини повітряно-краплинним шляхом при кашлі, чханні і навіть при розмові.
До цієї інфекції сприйнятливі всі люди незалежно від віку та статі. Грип, як правило, починається раптово і проявляється ознобом, високою температурою, головним болем, загальною слабкістю, з’являється відчуття болю у м’язах кінцівок, суглобах та попереку. Одужання при відсутності ускладнень починається з 4-5 дня. При недотриманні ліжкового режиму та правил особистої гігієни, протягом цих днів, можливе виникнення ускладнень, таких як бронхіт, запалення легень. Нерідко уражається середнє вухо, додатки пазух носа, периферичні нерви.
Щоб уникнути ускладнень, при перших ознаках хвороби, хворого слід ізолювати від здорових, виділити йому окреме ліжко, білизну, рушник, посуд. Температура в кімнаті повинна не перевищувати 18-20 градусів. Кімнату потрібно провітрювати не менше 3-4 разів на добу, щодня проводити в ній вологе прибирання із застосуванням дозволених деззасобів.
Для попередження захворювання існують специфічні і неспецифічні засоби профілактики грипу.
До специфічних належить вакцинація, яку необхідно проводити починаючи із вересня місяця, для того щоб досягнути необхідний ефект. Особливу увагу приділити імунізації груп медичного ризику (згідно рекомендацій ВООЗ) : люди похилого віку, особи, що перебувають в спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини), особи з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин та епідемічного ризику – медичних працівників, працівників навчальної сфери (педагоги, вихователі), сфер обслуговування, торгівлі, транспорту, дітей загальноосвітніх закладів.
Обов’язковій імунізації підлягають професійні групи високого ризику–особовий склад служб та відомств, який може бути залучений до ліквідації епідемічних ускладнень.
За прогнозом ВООЗ, в епідемічному сезоні 2015-2016р.р. на території України ймовірно будуть циркулювати такі віруси грипу:
– вірус подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09;
– вірус подібний A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2);
– вірус подібний В/Phuket/3073/2013.

Неспецифічна профілактика передбачає вітамінізацію організму людини, повноцінне харчування, застосування народних засобів (відвари калини, смородини, цибуля, часник), режим праці та відпочинку, загартовуючі процедури.
На підприємствах, в установах, навчальних закладах потрібно дотримуватись відповідного температурного режиму. Необхідно забезпечити суворе виконання санітарно-гігієнічних заходів у громадських місцях, систематичне провітрювання, проведення вологого прибирання із застосуванням деззасобів. Особливої уваги потребують школи, дитячі дошкільні заклади, де внаслідок тісного контакту дітей створюються всі умови для зараження ГРІ та грипом. Під час епідемії забороняються заходи із масовою участю дітей.
Боротьба з грипом – загальнодержавна справа і для її успішного вирішення необхідна не тільки наполеглива праця медичних працівників, але й висока свідомість та організованість всього населення у виконанні санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів.