Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що треба знати про мишовидних гризунів

Мишовидні гризуни – найбільш чисельний вид ссавців, які мають особливе як господарське, так і медичне значення.
Наявність мишовидних гризунів - це економічний збиток, пов'язаний безпосередньо зі споживанням ними продуктів харчування, псуванням майна, урожаю, з пожежами, викликаними короткими замиканнями електричних проводів при ушкодженні їхньої ізоляції, тощо.
Гризуни також несуть інфекційний ризик - являються джерелами та носіями збудників багатьох зооантропонозних інфекційних захворювань, таких як лептоспіроз, туляремія, чума, сказ, лістеріоз, ієрсініоз, псевдотуберкульоз, Лайм-бореліоз, рикетсіози та ін.
Найбільш поширеним з даної групи захворювань є лептоспіроз.
Джерелом та резервуаром збудника лептоспірозу є дикі гризуни (сірі та чорні пацюки, полівки, водяні щури, домові миші); свійські (свині, собаки, рідше - ВРХ) й промислові (нутрії, песці) тварини, які виділяють лептоспіри у довкілля з сечею.
Основний механізм передачі – фекально-оральний, проте можливий контактний шлях передачі інфекції, зокрема при покусі чи іншому пошкодженні шкіри інфікованими гризунами.
Враховуючи важкий перебіг захворювання, зумовленого серогрупою Icterohaemorrhagiae і часто – летальний наслідок, Держсанепідслужбою області впроваджено активне виявлення хворих на лептоспіроз шляхом проведення серологічного лабораторного обстеження осіб, в анамнезі яких - покус чи інше пошкодження шкіри мишовидними гризунами.
В 2015 році в жительки Борщівського району та жительки міста Тернополя за результатами лабораторного дослідження виставлено діагноз: лептоспіроз.
Згідно методичних рекомендацій, особам, які звертаються в лікувально-профілактичні заклади області за медичною допомогою з приводу покусу гризунами, за безумовними (життєвими) показаннями - ризик інфікування вірусом сказу - призначається повний курс антирабічних щеплень за схемою: 0, 3, 7, 14, 30, 90-й дні.
Звичайно, найнадійнішою гарантією щодо незараження є уникнення будь-яких контактів з тваринами. Та все ж якщо неприємність таки трапилася, звертайтесь за кваліфікованою медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади. Будьте пильними та обережними!