Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що треба знати про коросту

Короста – це високо контагіозне паразитарне захворювання шкіри, яке характеризується сильним свербіжем.
Збудник – коростяний кліщ (Sarcoptes scabiei), ледь видимий неозброє¬ним оком. Цикл розвитку якого (від яйця до дорослої особини) становить 10-14 днів. Тривалість життя самки кліща близько 2 міс. Тільки вона бере участь у розвитку патологічного процесу при корості. Самець, запліднивши самку на поверхні шкіри людини, незабаром гине. Запліднена самка заривається в роговий шар епідермісу, де, повільно просуваючись паралельно поверхні шкіри, прокладає коростяні ходи та відкладає в них яйця. У подальшому з яких розвиваються личинки.
Джерелом зараження є хвора на коросту людина.
Основний шлях передачі – контактно-побутовий: при безпосередньому контакті з хворим (сон в одному ліжку, статеві контакти, рукостискання) або через речі, якими він користувався (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші тощо). Трапляються випадки інфікування в саунах, готелях, гуртожитках, поїздах, у транспорті, на пляжах.
Чинниками, які сприяють поширенню корости є «вуличне проживання», міграція населення (туризм, сезонні роботи, відрядження), тісний контакт у колективах (ДДЗ, школи, інтернати), нехтування правилами особистої гігієни, несвоєчасне звернення за медичною допомогою, нераціональне самолікування, діагностичні помилки лікарів, відсутність огляду та лікування контактних осіб, тощо.
Тривалість інкубаційного періоду залежить від стадії розвитку паразита, який потрапив на шкіру, якщо це статевозріла самка, то інкубаційний період практично відсутній, якщо це личинка – становить в середньому 2 тижні.
Уражаються переважно ділянки тіла з тонкою шкірою – міжпальцеві складки кистей рук, бічна поверхня долонь, згинальні поверхні променево-зап'ястних суглобів, ліктьові і підколінні згини, пахові складки, статеві органи, шия.
При корості чітко виражена сезонна динаміка захворюваності. Найбільша кількість випадків реєструється восени і взимку, що обумовлено різким збільшенням плодючості кліща.
Профілактичні заходи полягають в дотриманні правил особистої гігієни, ранньому виявленні хворих на коросту (періодичні профілактичні огляди в організованих колективах, обов’язкові огляди пацієнтів при кожному звернення за медичною допомогою, незалежно від фаху лікаря), своєчасному призначенні лікування хворим та огляді і профілактичному лікуванні осіб, що були в контакті. У вогнищі проводять заключну та поточну дезінфекції (щоденне вологе прибирання підлоги та протирання меблів гарячим 1-2% мильно-содовим розчином; знезаражування постільної і натільної білизни, рушників тощо).
Будьте пильними та обачними!!! При появі перших ознак захворювання (свербіж, який посилюється вночі, коростяні ходи на шкірі, висипання) звертайтесь до лікаря-інфекціоніста або дерматовенеролога для діагностики корости та призначення ефективного лікування!