Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про туберкульоз

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (паличка Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.
Джерелом інфекції є хвора людина, більше 55 видів сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним (при кашлі, чханні, розмові), повітряно-пиловим(засохлі крапельки мокротиння перетворюються в інфікований пил, який є на підлозі, предметах, в повітрі), рідше харчовим (при споживанні заражених м’ясо-молочних продуктів), контактно-побутовим шляхом. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні).
За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
Тільки 5,0 – 15,0 % інфікованих осіб занедужують на туберкульоз, інші виробляють нестерильний імунітет і залишаються здоровими.
До факторів, що сприяють розвитку туберкульозу, відносяться: недостатнє і неповноцінне харчування, нестача вітамінів, часті простудні захворювання, постійний стрес та куріння.
Існує також група соматичного ризику захворювання на туберкульоз – це хворі цукровим діабетом, виразковою хворобою шлунка та 12-палої кишки, хронічними неспецифічними захворюваннями легень (наприклад, хронічний бронхіт), ВІЛ-інфіковані.
Серед мігрантів, людей без певного місця проживання, осіб, які зловживають алкоголем, прибули з виправно-трудових установ, наркоманів ймовірність розвитку туберкульозу є високою.
При появі перших ознак захворювання (тривалий кашель більше 2-3 років, втрата апетиту, схуднення, біль в грудній клітці, кровохаркання, загальна слабкість, періодичне або постійне підвищення температури тіла) необхідно негайно звернутися до лікувального закладу і обстежитися на туберкульоз. Основним методом ранньої діагностики туберкульозу у дорослих є флюорографічне обстеження органів грудної клітки, а серед дітей та підлітків – туберкулінодіагностика (проба Манту).
Вчасно виявлена недуга дає шанс на повне одужання. Туберкульоз не має «адреси», «посади», не має «паспорта», не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для усіх. Туберкульозом може захворіти кожен!