Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Що потрібно знати про cкарлатинy

Скарлатина - гостре інфекційне захворювання, що проявляється дрібно точковим висипом, лихоманкою, загальною інтоксикацією, ангіною. Збудник хвороби - стрептокок групи А. Зараження відбувається від хворих повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, чханні, розмові), а також через предмети побуту (посуд, іграшки, білизну). Резервуар і джерело інфекції - людина, хвора на ангіну, скарлатину та іншими клінічні форми респіраторної стрептококової інфекції, а також «здорові» носії стрептококів групи А. Хворий найбільш небезпечний для оточуючих в перші дні хвороби; його контагіозність припиняється найчастіше через 3 тижні від початку хвороби.
Механізм передачі. - аерозольний, шлях передачі - повітряно-крапельний. Зараження відбувається при тривалому тісному спілкуванні з хворим або носієм. Можливі аліментарний (харчовий) та контактний (через забруднені руки та предмети побуту) шляхи інфікування.
Природна сприйнятливість людей висока.
Захворюваність в осінньо-зимово-весняний період найбільш висока. Одна з характерних особливостей скарлатини - наявність періодично виникаючих підйомів і спадів захворюваності.. Інкубаційний період коливається від 1 до 10 днів.
Профілактика скарлатини:
При реєстрації захворювань на скарлатину в дитячих дошкільних установах на групу, де виявлений хворий, накладають обмежувальні заходи терміном на 7 днів з моменту ізоляції останнього хворого на скарлатину. У групі в обов'язковому порядку проводять термометрію, огляд зіву і шкірних покривів дітей та персоналу. При появі у будь-кого з дітей підвищеної температури тіла або симптомів гострого захворювання верхніх дихальних шляхів слід провести негайну їх ізоляцію від оточуючих з обов'язковим оглядом шкірних покривів.
У приміщенні, де знаходиться хворий стрептококовою інфекцією, проводять регулярну поточну дезінфекцію 0,5% розчином хлораміну, посуд і білизну регулярно кип'ятять. Заключну дезінфекцію не проводять.
Контактних дітей, які не хворіли на скарлатину , а спілкувалися з хворим на дому і відвідують дитячі дошкільні установи та перші 2 класи школи, не допускають до дитячого закладу протягом 7 діб з моменту останнього спілкування з хворим. Дорослих декретованих професій, які спілкувалися з хворим, до роботи допускають, але за ними встановлюють медичне спостереження протягом 7 днів для своєчасного виявлення можливих скарлатини та ангіни.
Диспансерне спостереження за перехворілими скарлатиною проводять протягом 1 міс після виписки із стаціонару. Через 7-10 днів проводять клінічне обстеження та контрольні аналізи сечі і крові, за показниками - ЕКГ. При відсутності відхилень від норми проводять повторне обстеження через 3 тижні, після чого знімають з диспансерного обліку. При наявності патології, в залежності від її локалізації перехворівшого необхідно передати під спостереження ревматолога або нефролога.